Duyurular

Roma Deklarasyonu Yayınlandı

Tür: Haber

Link: http://sosyalgirisim.org/userfiles/document/Roma%20Deklarasyonu.pdf

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sosyal ekonominin gelişmesi ve desteklenmesi için çalışmaların sürdüğü Avrupa'da, savunuculuk çalışmalarına yön verecek bir yol haritası ortaya çıkaran Roma Deklarasyon yayınlandı!

Ekleyen: Liana Varon
(15.12.2014)


Eğitim: Eğitim: TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Eğitim

Link: http://TEGE@TEGEM.NET

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Eğitim

2014-2015 eğitim öğretim yılında hedef:26bin trafik meleği. 26bin trafik meleği=260bin hayat

Ekleyen: kadir tuncay
(16.08.2014)


Sosyal Girişim Bültenine Üye Olun!

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sosyal girişimcilik alanındaki gelişmeleri takip etmek için "sosyal girişim e-bülteni"ne üye olabilirsiniz. Üyelik için: http://sosyalgirisim.org/form/signup.aspx?url=http%3a%2f%2fsosyalgirisim.org%2fmember%2fprofile%2feditprofile.aspx

Ekleyen: Liana Varon
(15.07.2014)


TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Eğitim

Link: http://TEGEM.NET

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Çocuk

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 20387 TRAFİK MELEĞİ MEZUN VERDİK. 20.387 TRAFİK MELEĞİ=203.870 HAYAT BİZLERE DESTEK VEREN; ADANA VALİLİĞİNE,ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE,ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE, ADANA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE, BASIN VE YAYIN ORGANLARINA TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ekleyen: kadir tuncay
(02.06.2014)


Eğitim: IBM ProjeYönetimi Programı

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sosyal girişimcilik hızla gelişen ve büyüyen bir alan ve bu alanda sıkça karşılaşılan zorlukların başında, toplumsal sorunları gidermek amacıyla ortaya atılan yenilikçi fikirlerin proje yazılım süreçlerinde somutlaştırılmaması geliyor. Bu yüzden de “Fikir güzel ama projelendirilmemiş” ifadesi sıkça kullanılıyor. Bu eksiklik, sosyal girişimcilerin yapmak istediklerini bir mantık çerçevesine oturtarak paydaşlarına ifade edememelerine ve farklı fon kaynaklarına erişememelerine neden oluyor. TÜSEV ev sahipliğinde 27 Mayıs’ta IBM profesyonelleri tarafından, sosyal girişimcileri proje yazılım süreçleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bir Proje Yönetim Programı gerçekleştiriliyor. Bir gün sürecek olan eğitimde IBM uzmanları sosyal girişimcilerle proje yönetim danışmanlıklarını paylaşıyorlar. Ücretsiz verilecek olan eğitim 27 Mayıs Salı günü 10:00-18:00 saatleri arasında TÜSEV Karaköy Ofisi’nde gerçekleşecektir. Eğitime katılmak isteyenlerin en geç 20 Mayıs Salı gününe kadar aysegul@tusev.org.tr adresine katılımlarını bildirebiliyorlar.

Ekleyen: Liana Varon
(12.05.2014)


Sabancı Üniversitesi Sosyal Yatırım Programı

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu, JP Morgan Chase Vakfı'nın desteği ile Sosyal Yatırım Programı başlatıyor. Program sosyal girişimcileri ve sosyal yatırımcıları yatırım süreci ve neticelerine hazırlayacak. Yılda iki kez düzenlenecek eğitim programını sosyal girişimcilerle sosyal yatırımcıların bir araya gelecekleri Sosyal Etki Günü takip edecek. Sosyal girişimciler yatırım almak, sosyal yatırımcılar da sosyal girişimcilere uygun fon sağlamak konularında eğitim alacak. 12 Mart’ta tanıtım toplantısı gerçekleştirilen programla ilgili daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz: http://syp.sabanciuniv.edu/

Ekleyen: Liana Varon
(20.03.2014)


Etkinlik: "Sosyal Girişimcilik: Bugünün Sosyal Problemlerine Bir Cevap" 23 Ocak

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

IE Universitesi tarafından 23 Ocak’ta Ceylan Intercontinental Hotel’de IE Business School Profesörü Rachida Justo’nun de katılacağı “Sosyal Girişimcilik: Bugünün Sosyal Problemlerine Bir Cevap” adlı bir etkinlik düzenlenecek. Daha fazla bilgi için www.ie.edu/events/europe adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(13.01.2014)


e-hastam Sosyal Değişim Laboratuarı'nda ödüle layık görüldü

Tür: Haber

Link: https://www.e-hastam.com

Etiket: E-hastam, ehastam, sosyal değişim laboratuarı.TOG, Jp Morgan, sosyal girişim,

İlgili Konular: Girişimcilik, İnternet ve Teknoloji, Sağlık, Sosyal Girişim

Özyeğin Üniversitesi,TOG,Jp Morgan Ortaklığı'nda gerçekleştirilen Sosyal Değişim Laboratuarına e-hastam kabul edildi ve ödüle layık görüldü.

Ekleyen: Cihan Çetin
(23.12.2013)


Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödül Töreni, 12 Aralık 2013

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri'ni kazanan 10 finalist için 12 Aralık 2013 saat 19.30'da İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde ödül töreni düzenlenecektir. Daha fazla bilgi için www.bilgiggo.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(09.12.2013)


Global Sosyal Girişimcilik Yarışması Başvuruları Devam Ediyor!

Tür: Fon imkanı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Global Sosyal Girişimcilik Yarışması - Global Social Venture Competition (GSVC) başvuruları devam ediyor. Her yıl sosyal girişimcilerin ödüllendirildiği yarışmaya Türkiye'den, Kuzey Afrika'dan, Orta Doğu'dan ve Balkan ülkelerinden sosyal girişimciler başvurabiliyor. Önümüzdeki ay içerisinde düzenlenecek olan bilgilendirme etkinlikleri ve yarışmayla ilgili daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz: http://gsvc.ku.edu.tr/. Bir sonraki etkinlik 12 Kasım'da Koç Üniversitesi'nde gerçekleşecektir.

Ekleyen: Liana Varon
(07.11.2013)


Toplantı: Generating Ideas for Good Life

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu 5 Kasım'da "Generating Ideas for Good Life" teması altında bir toplantı düzenliyor. Saat 19.00'da başlayacak olan toplantı Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde gerçekleşecektir. Kayıt için http://bit.ly/H9OPjp adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(30.10.2013)


Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri başvuruları devam ediyor. Son başvuru tarihi 29 Ekim olan ödüller ile ilgili daha fazla bilgiye www.bilgiggo.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(24.10.2013)


e-hastam'a e-inovasyon ve girişimcilik ödülü

Tür: Haber

Link: http://www.e-hastam.com

Etiket: İnovasyon, girişimcilik, ödül, bilişim yıldızları, 2013, e-hastam, ehastam,

İlgili Konular: Girişimcilik, İnternet ve Teknoloji, Sosyal Girişim

Türkiye Bilişim Derneği,T.C Ulaştırma Bakanlığı ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi değerli kurumların desteklediği Bilişim Yıldızları 2013 yarışmasında e-inovasyon ve girişimcilik alanında 2.lik ödülü aldı.Emeği geçen herkese özellikle de e-hastam ekibine çok teşekkürler.

Ekleyen: Cihan Çetin
(08.10.2013)


Kep Atmaya Hazır Mısın?

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

YAŞÖM, "Kep Atmaya Hazır Mısın?" Projesi kapsamında gençlere, sosyal hayata hazırlanma ve üniversitelerde eğitimi verilen mesleğin uygulama becerilerini edindirme konusunda eğitim verecektir. 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan eğitimin son başvuru tarihi 29 Eylül. Başvuru için https://docs.google.com/a/tusev.org.tr/forms/d/1ZHqWL4qk3vtsil_s2dVWGtuP0hburdPr_39RwYz7i-A/viewform adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(26.09.2013)


Toplantı: Girişimcilik: STK’lar için Fırsatlar, 30 Eylül 2013

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

TÜSEV, STK’ların finansal sürdürülebilirliği için alternatif bir model sunan ve ülkemizdeki örnekleri çoğunlukla vakıf ve dernek iktisadi işletmesi tüzel kişiliğiyle kurulan sosyal girişim modelinin sunduğu fırsatları tanıtmak amacıyla Sosyal Girişimcilik: STK’lar için Fırsatlar konulu bir toplantı düzenlemektedir. Karaköy Minerva Han’da gerçekleşecek toplantının ilk bölümünde, sosyal girişimcilik - STK ilişkisi tartışılacak ve dünyada sosyal girişim modelini benimseyen örnekler paylaşılacaktır. Toplantının ikinci yarısında ise Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan ortaklığıyla kurulan ve Türkiye’nin ilk sosyal girişimcilik hızlandırma programı özelliğine sahip Sosyal Değişim Laboratuvarı’nın (SDL) Güz’13 dönemi tanıtılacaktır. Yaklaşık 2 ay sürecek Hızlandırma Programı yeni döneminde Türkiye’de ölçeklenebilir, sürdürülebilir ve yüksek etki sahibi sosyal girişimler kurmak için, hem genç sosyal girişimci adayları, hem de sürdürülebilirlikleri için yeni sosyal iş modelleri yaratmak isteyen STK’ları bir araya getirmeye yönelik bir destek paketi sunacaktır. Programın tamamlanmasından sonra ilgili sosyal girişimlerin fikirlerini hayata geçirmelerine yönelik mekan ve finansman olanakları da dahil olmak üzere destekler sağlanmaya devam edecektir. 30 Eylül 2013’de 15.00-17.00 saatleri arasında Karaköy Minerva Han’daki TÜSEV binasında gerçekleşecek olan toplantıya katılım durumunuzu en geç 27 Eylül Cuma günü sonuna kadar rusen@tusev.org.tr adresinden Ruşen Efe’ye bildirmenizi rica ederiz.

Ekleyen: Liana Varon
(25.09.2013)


Sosyal Esinti: Sosyal Girişimci Katılımcı Seçmeleri

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

AB-Gençlik Programı Eylem 1.2 için hazırlanan "SOSYAL ESİNTİ" isimli proje için, katılımcı olarak sosyal girişim fikri olan , sosyal değer üreten gençler aranıyor. 15-30 yaş arası gençlerin başvurabileceği yarışma için son başvuru tarihi 23 Eylül. Sosyal Esinti ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.facebook.com/photo.php?fbid=204489446389477 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(23.09.2013)


Akbank Kobi Bankacılığı Girişimci Geliştirme Programı

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: KOBİ, Sosyal Girişim

Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Akbank KOBİ Bankacılığı Girişimci Geliştirme Programları başlıyor. İşlerini büyütmek ve farklı bakış açıları kazanmak isteyenler için fırsatlar sunan Girişimci Geliştirme Programı'na başvurabilirsiniz. Ayrıca, bu yılın yeni programı Sosyal Girişimci Geliştirme Programı girişimcilere, toplumsal konular için ürettikleri yenilikçi çözümleri daha geniş kitlelere ulaştırmanın yollarını keşfetmeleri için katkıda bulunacak. Detaylı bilgi ve başvuru için www.kobilersizinicin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(16.08.2013)


Eğitim: Eğitim: TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Eğitim

Link: http://trafikmelekleri.com

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Eğitim

1TRAFİK MELEĞİ=10HAYAT; 21BİN TRAFİK MELEĞİ=210BİN HAYAT

Ekleyen: kadir tuncay
(02.08.2013)


Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu - Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Eğitim

Koç University Social Impact Forum (KUSIF ) was founded in November 2012 to foster social innovation through education, research, and collaboration to create social impact. KUSIF invites applications for two postdoctoral research fellows to enhance its research efforts on social impact measurement. The position will be held for a 24-month period, from September 15 2013 to September 15 2015.

Ekleyen: Liana Varon
(23.07.2013)


TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Haber

Link: http://TEGEM.NET

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Eğitim

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ''HEDEF 21BİN TRAFİK MELEĞİ''

Ekleyen: kadir tuncay
(08.07.2013)


Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Başvuruları Başladı!

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri'ne başvurular başladı. Bilgi Üniversitesi'nin, Uluslararası Gençlik Vakfı (International Youth Foundation), Sylvan/Laureate Vakfı (Sylvan/Laureate Foundation) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile düzenlediği yarışma pozitif değişim liderlerini ödüllendirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: http://www.bilgiggo.org/#active

Ekleyen: Liana Varon
(04.07.2013)


Haber: Sosyal Girişimcilik Alan Haritası

Tür: Haber

Link: http://www.sosyalgirisim.org//userfiles/profile/photo/original/p1223.png

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

TÜSEV, sosyal girişimcilik alanında faaliyet gösteren kurumları gösteren bir harita hazırlamıştır. Eğitimlerden yarışmalara, araştırmalardan danışmanlık hizmetlerine kadar farklı bir yelpazede faaliyette bulunan kurumların anlatıldığı haritaya linkten ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(10.06.2013)


Proje Değerlendirmesi

Tür: Haber

Link: www.beyhudesanatlar.com

Etiket: Alternatif Müzik Endüstrisi, Sürekli Sosyal Faaliyet Projesi,

İlgili Konular: Kültür-Sanat

Kendi ürettiğim projeme destekçi, yatırımcı ve en önemlisi bu projeyi yaşatmak için ekip arkadaşları arıyorum. Ayrıca projemi en şiddetli fikirleri ile eleştirecek her türlü insandan fikir bekliyorum. Projem burada : www.beyhudesanatlar.com

Ekleyen: Aydın AKTAR
(04.06.2013)


TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Haber

Link: http://TEGEM@TEGEM.NET

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 14BİN TRAFİK MELEĞİ EĞİTMENİN GURUNU YAŞIYORUZ. BİZLERE BU PROJEDE DESTEK OLAN; ADANA VALİLİĞİNE,ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA, EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE,OKUL YÖNETİMLERİNE VE VELİLERE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ekleyen: kadir tuncay
(01.06.2013)


Ashoka Fellow Jeroo Billimoria ile Buluşma - 2 Mayıs'ta İstanbul'da

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kurucusu olduğu Aflatoun ve Child Helpline International ile milyonlarca çocuğun hayatını değiştiren Jeroo Bilimoria, 2 Mayıs Perşembe günü Ashoka tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Buluşması'na katılacak. Saat 17:00-19:00 arası Columbia Global Centers'da düzenlenecek, toplantı dili İngilizce olan etkinlik için zmeydanoglu@ashoka.org'a LCV yaptırabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(30.04.2013)


1. Euroasia Sosyal İşletme Forumu/23 Mayıs 2013

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik, Kalkınma, Sosyal Girişim

İlk kez düzenlenecek olan Eurasia Sosyal İşletme Forumu, 23 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleşecektir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Grameen Bankası Kurucusu Nobel Ödüllü Prof. Muhammad Yunus'un konuşmacı olarak katılıcağı forumda, sosyal işletmelerin kalkınmada oynadığı rol tartışılacak. Forum detayları için https://www.easbf.org/Program.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(24.04.2013)


Haber: Haber: Açılış

Tür: Diğer

Link:

Etiket: Açılış,

İlgili Konular: Sosyal İçerilme

Ofis Açılışımız

Ekleyen: İbrahim KARATOP
(14.04.2013)


Haber: Optimist Dergisi'nin Filippo Addarii Röportajı

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

TÜSEV'in 26 Şubat 2013 tarihinde Euclid Ağı CEO’su Filippo Addarii’nin katılımıyla beraber gerçekleştirdiği tematik seminer kapsamında Optimist Dergisi bir röportaj yayınlamıştır. Röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.optimistdergi.com/sosyal-girisim-yeni-is-etigi/

Ekleyen: Liana Varon
(08.04.2013)


Changemakers Yarışmasına Katılın

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Daha Fazla Sağlık Changemakers yarışması, sağlık alanında fark yaratacak yenilikçi iş modeli fikirlerine görünürlük, danışmanlık ve 85.000 Amerikan Doları değerinde şartsız maddi destek sağlıyor! Yarışma hakkında detaylı bilgi ve katılmak için tıklayın. Yarışma rehberinin Türkçesini turkiye@ashoka.org adresinden isteyebilirsiniz. Son gün 10 Nisan!

Ekleyen: Liana Varon
(25.03.2013)


Seminer: “Sosyal Etki Analizi: Sosyal Girişimler ve STK’lar için Yöntemler”, 19 Mart 2013

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), British Council desteği ve işbirliğiyle 2009 yılından beri Türkiye’de sosyal girişimciliğin bilinirliğinin artması, sosyal girişimleri ilgilendiren yasal ve mali mevzuatın iyileştirilmesi ve sosyal girişim örneklerinin yaygınlaşması için çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda TÜSEV, Sosyal Girişimcilik Projesi kapsamında 19 Mart 2013 tarihinde “Sosyal Girişimler ve Sivil Toplum Kuruluşları için Sosyal Etki Analizi” başlıklı seminere ev sahipliği yapacaktır. İngiltere’de bulunan Sosyal Denetim Ağı’nın (Social Audit Network) Kurucu Direktörü ve sosyal girişimci Helen Vines’ın konuşmacı olarak katılacağı toplantıda sosyal etki analizinin önemi ve kullanılan farklı yöntemler tartışılacaktır. Katılım durumunuzu 13 Mart Çarşamba gününe kadar aysegul@tusev.org.tr adresinden Ayşegül Ekmekci’ye iletmenizi rica ederiz.

Ekleyen: Liana Varon
(06.03.2013)


12 Mart Sosyal Değişim Laboratuvarı Toplantısı

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan işbirliğinde kurulan “Sosyal Değişim Laboratuvarı” tanıtım toplantısında, Schwab Vakfı’nın 2013 Yıllın Sosyal Girişimcisi Bedriye Hülya kendi girişimcilik macerasını paylaşacak. Bedriye Hülya, spora erişim ve girişimciliği araç olarak kullanarak Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların ve kızların eğitimi, girişimciliği ve güçlendirilmesini teşvik ediyor. Toplantı 12 Mart 2013 Salı günü, 18:30-20:30 saatleri arasında Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü'nde gerçekleşecektir. Daha fazla bilgi için www.sosyaldegisimlab.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(06.03.2013)


Sosyal Girişimlerin Geleceği ve Sürdürülebilirliliği

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı Duygu Eren, TÜSEV'in 26 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirdiği "Sosyal Girişimlerin Geleceği: Sivil Toplum İlişkisi ve Sürdürülebilirlik" Semineri üzerine bir yazı kaleme aldı. Sabah Gazetesi Ekonomi bölümünde yayınlanan yazının tamamına http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/03/05/sosyal-girisimlerin-gelecegi-ve-surdurulebilirliligi adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(05.03.2013)


Haber: BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Projesi Ödül Töreni

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesinin ödül töreni 14 Mart 2013 Perşembe günü saat 19.30'da Santralistanbul Kampüsü'nde gerçekleşecektir. LCV için 444 0 428'i arayabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(26.02.2013)


Victor Ananias Dönüşüm Ödülleri

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji

Ekolojik bütüne saygılı bir toplum için çalışan kişilere verilen Victor Ananias Dönüşüm Ödülleri'ne tarım, kırsal kültür, iletişim ve enerji gibi konularda yürütülen projeler aday gösterilebiliyor. Son başvuru tarihi 1 Mart 2013 olan ödüllerle ilgili daha fazla bilgiye http://victorananias.org/?p=3051 adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(04.02.2013)


4. Sogla Sosyal Girişimcilik Konferansı

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

4. Sogla Sosyal Girişimcilik Konferansı 13 Nisan'da 9.30-18.30 arası gerçekleşecektir. Salt Galata'da düzenlenecek olan konferansta, "Ekonomik Değerden Sosyal Değere Değişim Yolculuğu" teması tartışılacak. Konferans için daha fazla bilgiye http://www.sogla.org/konferans-hakk305nda.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(04.02.2013)


Net21st Toplantısı, 31 Ocak 2013

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Zaman Paylaşım Platformu Zumbara'nın Öyküsünü dinlemek isteyenler, 31 Ocak'ta saat 19.00'da TACSO ofisinde gerçekleşecek olan Net2Ist toplantısına katılabilirler. Toplantı ile ilgili daha fazla bilgi için: https://www.facebook.com/events/458561490864499/

Ekleyen: Liana Varon
(28.01.2013)


Toplantı: 16 Ocak Sosyal Girişimcilik Toplantısı Gerçekleştirildi

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

TÜSEV, British Council desteği ve işbirliği ile hayata geçirdiği Sosyal Girişimcilik Projesi kapsamında Türkiye’de sosyal girişimcilik alanında faaliyet gösteren kuruluşları bir araya getirdi. Sosyal girişimciliğin desteklenmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla 16 Ocak 2013’te gerçekleştirilen toplantıda, sosyal girişimciliği tanıtmak ve desteklemek için yapılan faaliyetler ve devam eden ihtiyaçların yanı sıra ortak çalışmalar için önerilerde bulunuldu. Türkçe ve İngilizce yayınlanan toplantı notlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(28.01.2013)


Eğitim: Eğitim: Eğitim: Admin Test

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Araştırma

Test entry

Ekleyen: Ozan Aksu
(16.01.2013)


Haber: Türkiye'de yeşil ve sosyal girişimcilik anketi

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ve Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi tarafından "Türkiye'de yeşil ve sosyal girişimcilik anketi" düzenlenmektedir. Anket'e etkin ve sürdürülebilir bir yöntemle, sosyal ve çevresel etki yaratmaya çalışan şirket veya STK'lar katılabilirler.Ayrıca bir çekilişe katılmaya hak kazanacak olan katılımcılar, NESst kurumu tarafından verilen rehberlik veya Sosyal İnovasyon Merkezi tarafından "pazarlama ve değerlendirme" konuları üzerine düzenlenecek olan eğitim kursuna katılabilecekler. Son katılım tarihi 25 Ocak olan anketin detaylarını https://www.surveymonkey.com/s/HFZCQ7F adresinden öğrenebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(07.01.2013)


Dell Social Inovation Challenge Başladı

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Sosyal Girişim

Genç sosyal yenilikçilerin belirlendiği ve desteklendiği Dell Social Inovation Challenge için son başvuru tarihi 28 Ocak 2013 olarak belirlenmiştir. Daha fazla bilgi için http://studentcompetitions.com/competitions/dell-social-innovation-challenge-2013-international/visit adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(27.12.2012)


2013 Sosyal Girişim Konferansı

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Panel ve çalışma atölyeleriyle beraber sosyal değişime önem veren kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan 2013 Harvard Sosyal Girişim Konferansı için biletler satışa çıkmıştır. 9-10 Şubat tarihlerinde Boston'da gerçekleşecek olan konferans için daha fazla bilgiye http://www.eventbrite.com/event/4772014223 adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(27.12.2012)


Eğitim: Eğitim: TRAFİK MELEKLERİ

Tür: Eğitim

Link: http://TEGEM.NET

Etiket: trafikmelekleri,

İlgili Konular: Çocuk, Eğitim, Girişimcilik, İstihdam, Medya, Sosyal Girişim, Sosyal İçerilme, Ulaşım, Diğer

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA HEDEFİMİZ 11BİN TRAFİK MELEĞİ MEZUN ETMEKTİ; BU RAKAMI VE HEDEFİMİZİ 14BİN TRAFİK MELEĞİNE YÜKSELTTİK. BİZLERE DESTEK OLAN ÖNCELİKLE ADANA VALİLİĞİNE, OKUL MÜDÜRLÜKLERİNE,ÖĞRENCİ VE VELİLERİNE, BASINA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNAR KAZASIZ BİR HAYAT DİLERİZ.

Ekleyen: kadir tuncay
(18.12.2012)


Dernekler artık Zumbara’ya üye olabiliyor

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sosyal fark yaratmak isteyen ve paylaşıma açık kişilerin bir araya geldiği Zumbara platformunda artık dernek ve topluluklar da profil açabiliyorlar. Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimleri arasında yer alan Zumbara’ya katılanlar ihtiyaçlarını görünür kılarak topluluktan para yerine zaman karşılığı destek alabiliyorlar. Yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı bir topluluk olan Zumbara’yla ilgili daha fazla bilgi almak için http://www.slideshare.net/zumbarazumbara/zumbara-zaman-kumbaras-sosyal-fayda-yaratrken-tek-bana-deilsin adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(27.11.2012)


Kadir Has Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifika Programı

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kadir Has Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifika Programı 8 -22 Aralık 2012 tarihleri arasında hafta sonlarında gerçekleştirilecektir. Hülya Denizalp koordinasyonunda yapılacak eğitim, bizzat sosyal girişimcilik alanında çalışan eğitimciler tarafından, uygulamalı olarak yapılacaktır. Son başvuru tarihi 3 Aralık 2012 olan eğitim hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu.tr/egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/sosyal-girisimcilik-akademisi-2.html adresine tıklayınız.

Ekleyen: Liana Varon
(26.11.2012)


22 Kasım GSVC Bilgilendirme Toplantısı

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Koç Üniversitesi’nin California Berkeley Üniversitesi-Haas İşletme Okulu işbirliği ile bu yıl ikinci kez düzenleyeceği Global Sosyal Girişimcilik Konferansı; sosyal girişimcilik bilincini artırmak ve geleceğin sosyal girişimci liderlerini yetiştirmek amacıyla düzenleniyor. 2013 yili icin son basvuru tarihi 11 Ocak olan yarismada, yari-finalist olarak secilen adaylar Koc Universitesi tarafindan finanse edilecek bir geziyle Londra’daki bolgesel finale katilmaya hak kazanacaklar. 22 Kasım'da, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde yarışma ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir; ilgilenen sosyal girişimci adayları http://gsvc.ku.edu.tr/tr/home adresini ziyaret edebilirler.

Ekleyen: Liana Varon
(19.11.2012)


Harvard Sosyal Girişim Konferansı,9-10 Şubat 2013

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

14 yıldır dünyanın dört bir tarafından katılımcılara ev sahipliği yapan Sosyal Girişim Konferansı, Harvard Ticaret Okulu ve Harvard Kennedy Okulu tarafından 2013 yılında da düzenlenecek. Massachusetts eyaletine bağlı Cambridge ve Boston’da 9-10 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan konferans için bilet satın alınabiliyor. Forum’un bu seneki teması gelecek için bireylerin ve kurumların bir araya gelerek sosyal sorunlara farklı çözümler üretmesinden oluşuyor. Daha fazla bilgi için http://socialenterpriseconference.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(16.11.2012)


15 Kasım g3 Forumu

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenecek olan g3 Girişimcilik Forumu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve GATE Türkiye ev sahipliğinde 15 Kasım’da Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenecektir. TÜSEV’in Sosyal Girişim konusu üzerine konuşmacı olarak katılacağı etkinlik girişimcilere ve girişimci adaylarına ev sahipliği yapacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için http://www.g3forum.com/ adresini ziyaret edebilir veya info@g3forum.com adresine email atabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(08.11.2012)


12 Kasım “Global Sosyal Girişimcilik Yarışması” Bilgilendirme Toplantısı

Tür: Toplantı

Link: http://gsvc.ku.edu.tr/home

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Koç Üniversitesi’nin Türkiye ve bölgesel partneri olduğu Global Sosyal Girişimcilik Yarışması’na (Global Social Venture Competition, GSVC) 2012-2013 yılı için başvurular devam ediyor. En son başvuru tarihinin 18 Ocak 2012 olduğu yarışma sayesinde kazananlar fikirlerini ticarete dönüştürme ve Dünya’da pozitif etki yaratma şansı elde edecekler. Başvuruların yanı sıra, yarışmayla ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler için 12 Kasım Perşembe günü Koç Üniversitesi tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Toplantıda sosyal girişim kavramı, yarışma koşulları, önemli başvuru tarihleri, ve gelecek etkinlikler hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Yarışma ve bilgi toplantısı ile ilgili daha fazla bilgiye http://gsvc.ku.edu.tr/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(07.11.2012)


Global Sosyal Girişimcilik Yarışması’na Başvurular Başladı!

Tür: Haber

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Koç Üniversitesi’nin Türkiye ve bölgesel partneri olduğu Global Sosyal Girişimcilik Yarışması’na (Global Social Venture Competition, GSVC) 2012-2013 yılı için başvuruları kabul ediliyor. En son başvuru tarihinin 18 Ocak 2012 olduğu yarışma sayesinde kazananlar fikirlerini ticarete dönüştürme ve Dünya’da pozitif etki yaratma şansı elde edecekler. Kazanan yarışmacılar 50,000 Doların yanı sıra rehberlik alma fırsatını da bulabilecekler. Yarışmanın ana sayfası için http://www.gsvc.org/ adresini, Koç Üniversitesi’nin ve yarışmanın detaylarını görmek için http://gsvc.ku.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz için James Halliday’le irtibata geçebilirsiniz. İrtibat Bilgileri: Telefon: 0 535 405 9821 Email: james.w.halliday@gmail.com

Ekleyen: Liana Varon
(19.10.2012)


Istanbul Bilgi Üniversitesi ve Buğday Derneğinden Ekolojik Sosyal Girişimcilik Dersleri

Tür: Haber

Link: http://ekososyalgirisim.wordpress.com/about/genel-tanitim/

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji, Eğitim, Sosyal Girişim

İstanbul Üniversitesi ve Buğday Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Ekolojik Sosyal Girişimcilik Dersleri ile yedi gün boyunca 25 öğrenciye eğitim verildi. Programın yapısı, öğrencilerin üstünde çalıştıkları projeleri, ve derslerin ayrıntıları için öğrenciler tarafından hazırlanan blog’u ziyaret edebilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(19.10.2012)


Yayın: "Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar: Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Vakaları" Kitabı Yayınlandı

Tür: Yayın

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi ile beraber hazırladığı “Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar: Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Vakaları” kitabı yayınlandı. Toplumsal problemlere yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretmeyi amaçlayan “Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar” projesi kapsamında yayınlanan kitap sosyal girişim tanımı, sosyal girişimlerin önemi ve olumlu sosyal değişime katkıları konularına odaklanıyor. Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimlerinden Alternatif Yaşam Derneği, Gençtur, Buğday Ekoloji Derneği, Çöp(m)adam ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın modellerinin vaka analizleri olarak incelendiği kitaba PDF dosyasından ulasabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(03.10.2012)


Selen Uçak’la Sosyal Girişimcilik Sohbeti

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: sosyal girişim,

İlgili Konular: Girişimcilik

California Berkeley Üniversitesi-Haas İşletme Okulu işbirliği ile Koç Üniversitesi’nin düzenlediği , “Global Sosyal Girişimcilik Yarışması” (Global Social Venture Competition) tanıtım toplantısı, 20 Eylül 2012’de gerçekleştirildi. Türk girişimcilerin bir araya geldiği toplantıya konuşmacı olarak katılan Amerikan-Türk Derneği Başkanı Selen Uçak, katılımcılarla sosyal girişim kavramını ve dünyanın farklı bölgelerinde başarıyla yürütülen sosyal girişim projelerini anlattı.

Ekleyen: Liana Varon
(27.09.2012)


birFİKRİNmiVar Girisimcilik Yarismasi

Tür: Haber

Link: http://www.birfikrinmivar.com/

Etiket: Sosyal girişim,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

British Council, birFİKRİNmiVar Girişimcilik yarışmasının Sosyal Girişimcilik Kategorisininin destekçisidir. Yarışma ve Sosyal Girişimcilik Kategorisi ile ilgili bilgilere, verilecek ödüle ve yarışmaya katılabilmek için doldurulması gereken başvuru formuna www.birfikrinmivar.com internet adresinden ulaşabilirsiniz. Tüm sosyal girişimcileri ve sosyal girişimcilikle ilgilenenleri yarışmaya katılmaya davet ediyoruz!

Ekleyen: Aysegul Ekmekci
(19.09.2012)


TRAFİK MELEKLERİ EĞİTİM YILI

Tür: Eğitim

Link: http://TEGEM.NET

Etiket: TRAFİK MELEKLERİ,

İlgili Konular: Çocuk

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA HEDEF 11BİN TRAFİK MELEĞİ...

Ekleyen: KADİR TUNCAY
(24.08.2012)


Social Enterprise UK Sosyal Girişim Ödülleri 2012

Tür: Diğer

Link: http://www.socialenterprise.org.uk/home/social-enterprise-awards

Etiket: social enterprise uk, Uluslararası Sosyal Girişim Ödülü,

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji, Çocuk, Eğitim, Engelliler, Gençlik, İnsan Hakları, İstihdam, Kadın, Kalkınma, Sa

Social Enterprise UK tarafından 14. düzenlenen Sosyal Girişimcilik Ödülleri 2012 kapsamındaki Uluslarası Sosyal Girişim Ödülü başvuruları başlamıştır. Ödül alanlar, Social Enterprise UK tarafından verilecek mentorluk, danışmanlık ve tanıtım desteklerinden faydalanmaya hak kazanacaktır. Uluslarası Sosyal Girişim Ödülü başvurular için son tarih 26 Ağustos 2012.

Ekleyen: Liana Varon
(16.08.2012)


Eğitim: Kooperatifler ve Sosyal Girişimler Okulu

Tür: Eğitim

Link:

Etiket: Kooperatif, etki,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sheffield Business School, Education & Solidarity Network ve Social Enterprise Europe tarafından düzenlenen Kooperatifler ve Sosyal Girişimler Okulu 3-5 Eylül 2012 tarihlerinde Paris’de düzenleniyor. Üç günlük eğitim programında, kooperatiflerin ve sosyal girişimlerin ekonomik ve sosyal katkıları incelenecek.

Ekleyen: Liana Varon
(16.08.2012)


Avrupa Girişimcilik Okulu: Yeşil Girişimciler Projesi

Tür: Eğitim

Link: http://www.ab-ilan.com/seminer-ve-kurslar/avrupa-girisimcilik-okulu-yesil-girisimciler-projesi-009015.html

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji

Avrupa Öğrencileri Forumu uygulamada bir Birleşik Avrupa fikrini ortaya koyarak ve bu doğrultuda çalışmalar yürüterek yaygın bir gençlik platformu olarak Avrupa ülkelerinden gelecek genç gönüllülere seminer, konferans, öğrenci değişimleri, staj vb. pek çok alanda birlikte çalışarak deneyim kazanma fırsatı sağlıyor. AEGEE tarafından düzenlenecek olan Avrupa Girişimcilik Okulu, Yeşil Girişimciler Projesi ile Avrupa'nın gençler arasında sürdürülebilir girişimcilik ruhunu teşvik etmeyi amaçlıyor. Projenin bir parçası olarak siz de deneyim kazanabilirsiniz. 1-8 Ekim 2012 tarihler arasında İspanya Santander'de gerçekleştirilecek eğitimin amacı: - Sürdürülebilir girişimciliği teşvik etmek. - Katılımcıların özgüvenlerini artırmak amacıyla onların kendi ülkelerinde yeşil girişimciliği başlatmalarını sağlamak, - Amacı işsizliği azaltmak olan projeler oluşturmaya teşvik etmek, - Katılımcılara iş planı ve iş etiği konusunda beceri kazandırmak, - Yeşil girişimciler olabilmeleri için katılımcıların mesleki becerilerini arttırmak, - Aktif vatandaşlık ve dayanışma, demokrasi, hoşgörü ve işbirliği gibi AB değerlerini teşvik etmek - Avrupa 2020 Stratejisi ve Rio +20 sonuçları hakkında farkındalık yaratmaktır. Ücreti: € 40 (konaklama dahil olmak üzere, günde 3 öğün yemek, atölye malzemeleri, kahve molaları, eğitim sırasında ulaşım) Geri Ödeme: Partner ülkelerden eğitime katılanlar için geri ödeme oranı %70'tir. Geri ödeme isteyenlerin 1.10.2012 saat 20.00'dan önce Santander'e varmış olmaları ve 08.10.2012 saat 03.00'dan önce Santander'den ayrılmamaları gerekmektedir. Geri ödemeler eğitimden 10-12 hafta sonra banka havalesi ile yapılacaktır. Ortak Ülkeler: Macaristan, Yunanistan, İtalya, Polonya, İspanya ve Türkiye Adayların 22 Ağustos 2012 saat 23:59'a kadar başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Adaylar herhangi bir soru için proje koordinatörü Turgut TOSUN'a turguttosun@gmail.com adresinden ulaşabilirler. AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe / Avrupa Öğrencileri Forumu) Avrupa'da gençler arasında işbirliği, iletişim ve entegrasyonu teşvik eden bir öğrenci organizasyonudur. Bir sivil toplum kuruluşu gibi politik olarak bağımsız, laik ve kar amacı gütmeyen AEGEE tüm fakülte ve disiplinlerden gelen öğrencilere ve gençlere açıktır.

Ekleyen: Semanur Karaman
(16.08.2012)


Schwab Vakfı Alanında Öncü Sosyal Girişimciler Arıyor

Tür: Diğer

Link: http://www.schwabfound.org/sf/SocialEntrepreneurs/SocialEntrepreneuroftheYear/GlobalSelectionProcess/index.htm

Etiket: Schwab Vakfı, sosyal girişim, sosyal girişimci, ödül,

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji, Çocuk, Eğitim, Engelliler, Gençlik, Girişimcilik, İnsan Hakları, İstihdam, Kadın

Schwab Vakfı Sosyal Girişimcilik İnisiyatifi, alanında öncü sosyal girişimcileri seçiyor. Tüm ülkelerden katılımın serbest olduğu yarışma kapsamında ödül alacak sosyal girişimler ve sosyal girişimciler için belirlenen kriterler: bölgesinde dönüştürücü sosyal değişim yaratmak, kurumsal sürdürülebilirlik, kanıtlanmış sosyal ve/veya çevresel etki, ölçeklenebilirlik, yaygınlık ve sosyal girişimcilik konusunda elçilik rolü üstlenme olarak belirlendi. Schwab Sosyal Girişimci Ödülü için son başvuru tarihi 31 Ekim 2012.

Ekleyen: Liana Varon
(16.08.2012)


"Young Armenian-Turkish Social Entrepreneurs Program" Başvuruları Başladı

Tür: Diğer

Link: http://www.habitatkalkinma.org/tr/haberler/s/112

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji, Çocuk, Eğitim, Engelliler, Gençlik, Girişimcilik, İnsan Hakları, İnternet ve Tek

Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, HasNa (ABD), SOGLA, Genç İnisiyatif Merkezi (Ermenistan) ve Sivil Kalkınma ve Ortaklık Vakfı (Ermenistan) tarafından düzenlenen "Young Armenian-Turkish Social Entrepreneurs Program" başvuruları başladı. Program kapsamında 20-30 yaş arasında 6 Ermeni ve 6 Türk sosyal girişimci 4 haftalık bir program için bir araya gelecekler.

Ekleyen: Liana Varon
(03.08.2012)


Guardian Social Enterprise Network (Guardian Sosyal Girişim Ağı) Açıldı!

Tür: Diğer

Link: https://socialenterprise.guardian.co.uk/hubs/social-enterprise-network/international

Etiket: Ağ, sosyal girişim, sosyal girişimcilik,

İlgili Konular: İletişim, İnternet ve Teknoloji, Sosyal Girişim

Guardian Social Enterprise Network (Guardian Sosyal Girişim Ağı) bugün açıldı! Sayfaya üye olduğunuz da; - Birleşik Krallık'ta ki sayfaya üye olanlar ile direk etkileşim içinde olabilir - İşiniz ve/ya fikirlerinizi diğer üylerle paylaşabilir - Paylaşılan hikayeler ve deneyimlerle ilgili yorumlar yapabilir - Birleşik Krallık'ın konu ile ilgili politikalar hakkında güncel bilgiler alabilir - Platforma üye olan diğer Sosyal Girişimcilerle birlikte haftalık soru-cevap oturumlarına katılabilirsiniz.

Ekleyen: Derya Kaya
(26.06.2012)


BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için Başvurular Başladı

Tür: Diğer

Link: http://www.bilgiggo.org/

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji, Çocuk, Eğitim, Engelliler, Gençlik, Girişimcilik, İnsan Hakları, İstihdam, Kadın

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular başladı. Yarışmada finale kalan 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek ve bu adaylar Youthactionnet® (Uluslararası Gençlik Vakfı), tarafından yapılan "Küresel Genç Sosyal Girişimciler" programına da başvuru hakkı kazanacak. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 19 Ekim 2012.

Ekleyen: Liana Varon
(31.05.2012)


Ashoka Genç Sosyal Girişimciliği Konferansı

Tür: Toplantı

Link: http://www.changemakerxchange.com/

Etiket: konferans, genç sosyal girişimciliği, changemakersxchange,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Sosyal Girişim

Ashoka Türkiye Changemakerxchange etkinliği kapsamında 7 ülkeden 40 genç sosyal girişimciyi bir araya getiriyor. Changemakerxchange programının İstanbul ayağında düzenlenen Genç Sosyal Girişimciliği Konferansı 30 Haziran'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(30.05.2012)


Toplantı: Sosyal Girişimcilik Seminerleri Devam Ediyor!

Tür: Toplantı

Link: http://www.sosyalinovasyonmerkezi.com.tr

Etiket: Sosyal girişim, seminer, girişimcilik, gençlik,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Sosyal Girişim

Toplumsal sorunların çözümü yenilikçi çalışmalar ile mümkün ve bu çalışmalar dünyada Sosyal İnovasyon başlığı altında ele alınıyor. Sosyal İnovasyon, 1960’lı yıllardan buyana kullanılan bir kavram. Bugün dünyanın birçok ülkesinde, Sosyal İnovasyon Merkezleri, var olan toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek ve bunları hayata geçirmek üzere çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin ilk Sosyal İnovasyon Merkezi de 2011 Eylül ayında İstanbul’da kuruldu. Kurumsal gelişim, sosyal girişimcilik, sivil toplum kapasite geliştirme, kurumsal sosyal sorumluluk ve gönüllülük, Merkezin temel çalışma alanlarını oluşturuyor. Sosyal İnovasyon Merkezi, bir yandan toplumsal projeler üretirken diğer yandan çalışma alanları olan kavramlar hakkında bilgilendirme amaçlı etkinlikler yapmaya çalışıyor. Dünyada son yıllarda her geçen gün daha çok önem kazanan ‘Sosyal Sorumluluk’ ve ‘Sosyal Girişimcilik’ konuları da bunlar arasında. İlki Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bahar Dönemi Seminerleri, Nisan ve Mayıs ayı içinde Hacettepe Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, İzmir Üniversitesi ve Ege Üniversitesi gibi üniversiteler ile devam ediyor. Sosyal Girişimcilik Seminerlerinin amaçları arasında; üniversite öğrencilerinin Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri, Sosyal Sorumluluk, Sivil Toplum ve Gönüllülük ve Sosyal Girişimcilik konularında bilgilendirilmeleri; yapacakları çalışmalara yönelik kaynaklarla tanıştırılmaları ve projelerinin gerçekleşmesi sürecinde cesaretlendirilmeleri yer alıyor. Sosyal Girişimcilik Seminerlerinin diğer hedefleri ise;  18-29 yaş arası üniversite öğrencilerini ‘Sosyal Sorumluluk’ ve ‘Sosyal Girişimcilik’ kavramları hakkında bilgilendirmek,  Gençleri, projelerini hayata geçirmek konusunda teşvik etmek,  Öğrencileri, gerçekleştirecekleri toplumsal projelere yönelik bilgi kaynakları, kurumlar, ödüller ve yarışmalar hakkında bilgilendirmek.

Ekleyen: Derya Kaya
(17.05.2012)


Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Sosyal Girişimcilik 2. Sertifika Programı Başlıyor

Tür: Eğitim

Link: http://www.khas.edu.tr/egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/sosyal-girisimcilik-akademisi-2/sosyal-girisimcilik-ikinci-sertifika-programi-2.html

Etiket: Kadir Has Üniversitesi, Sertifika Programı,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Sosyal Girişimcilik 2. Sertifika Programı 19 Mayıs- 2 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(04.05.2012)


Kooperatifler ve Sosyal Girişimler Uluslararası Yaz Okulu

Tür: Eğitim

Link:

Etiket: sosyal girişim, kooperatif, yaz okulu,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sheffield Business School, Education & Solidarity Network ve Social Enterprise Europe tarafından düzenlenen Kooperatifler ve Sosyal Girişimler Uluslararası Yaz Okulu 18-20 Haziran 2012 tarihlerinde Paris'de düzenleniyor. Kooperatiflerin ve sosyal girişimlerin ekonomik ve sosyal katkılarının inceleneceği, teorilerin ve uygulamaların tartışılacağı yaz okulunun eğitim programı ve katılım koşulları hakkında bilgiye ekteki belgeden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Liana Varon
(30.04.2012)


Otizmli bireylerin eğitimi ve istihdamı konusunda çalışan Specialisterne Türkiye'de

Tür: Diğer

Link: http://www.facebook.com/pages/Specialisterne-T%C3%BCrkiye-Uzmanlar-Dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1k/203393919695796

Etiket:

İlgili Konular: Eğitim, Engelliler, Girişimcilik, Sosyal Girişim

2004 yılında Thorkil Sonne tarafından Danimarka'da hayata geçirilen ve otizmli bireylerin becerilerini çalışma hayatında avantaja çevirmelerini sağlayan bir sosyal girişim modeli olan Specialisterne, Uzmanlar Danışmanlık kurucusu Petek Özgül'ün liderliğinde Türkiye'deki çalışmalarına başlıyor.

Ekleyen: Liana Varon
(28.03.2012)


Egede Atölye 2012 Programı açıklandı

Tür: Diğer

Link: http://egedeatolye.com/index.asp

Etiket: Kültürlerarası öğrenme, eğitim, akademik,

İlgili Konular: Araştırma, Çevre&Ekoloji, Eğitim, Gençlik, İletişim, Kalkınma

Ege’de Atölye uluslararası ve disiplinlerarası bir öğrenme programıdır. Ege bölgesinin günlük yaşamının temel öğelerini katılımcılarına kültürlerarası ve disiplinlerararsı bir yöntemle sürdürülebilir kalkınma ile bağlantılandırmaktadır. 2012'de program 24 Haziran-22 Temmuz tarihlerinde yapılacaktır.

Ekleyen: Derya Kaya
(19.03.2012)
Sosyal Girişimci Pedro Medina İstanbul'da

Tür: Toplantı

Link: http://www.ozyegin.edu.tr/Haberler-ve-Duyurular/Duyurular/2012-Duyurular/Bir-Ulkenin-Zihnini-Degistirmek

Etiket: sosyal girişim, sosyal girişimci,

İlgili Konular: Sosyal Girişim, Savunuculuk

13 Mart, Salı günü 15:00-16:30 arasında, Özyeğin Üniversitesi, Angel Wings Ventures ve Ashoka Türkiye işbirliğiyle düzenlenen tüm dünyada sosyal girişimciler için rol model olan Profesör Pedro Medina’nın Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde “Bir Ülkenin Zihnini Değiştirmek” başlıklı değişimin sıradışı hikayesini anlatacağı konuşması olacak.

Ekleyen: Derya Kaya
(09.03.2012)


SOGLA Konferansı, 7 Nisan 2012

Tür: Toplantı

Link: http://www.sogla.org/

Etiket: SOGLA, konferans, sosyal girişimcilik,

İlgili Konular: Gençlik, Sosyal Girişim

Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi (SOGLA) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Sosyal Girişimcilik Konferansı 7 Nisan 2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.Sosyal girişimcilik alanında önde gelen sivil toplum liderleri, yerli ve yabancı sosyal girişimciler, fikir öncüleri ve genç sosyal girişimci liderlerin katılımıyla gerçekleşecek konferans, Türkiye’de sosyal girişimcilik konusunu ele alan, gençlere yönelik en geniş katılımlı konferans olacak. Konferansa katılım için son başvuru tarihi 20 Mart 2012.

Ekleyen: Liana Varon
(09.03.2012)


British Council Global Sanal Girişimcilik Yarışması

Tür: Diğer

Link: http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-learning-skills-for-employability-competition.htm

Etiket: Girişimcilik, olimpiyatlar, yarışma,

İlgili Konular: Girişimcilik

British Council’in “Girişimcilik Yarışması”, gençlerin yenilikçi fikirler geliştirerek girişimcilik becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor. Online olarak devam eden yarışmaya oy vererek katılanlar, iPod Touch 4. Nesil 32 GB ödülünü kazanma şansını yakalıyor.

Ekleyen: ozan dinçer
(05.03.2012)


Sosyal Girişim: Yoksulluğun Azaltılması ve İstihdam Yaratılması için Yeni Bir Model

Tür: Diğer

Link:

Etiket: Sosyal Girişim, vaka analizi, Bağımsız Devletler Topluluğu, öneriler, Orta ve Doğu Avrupa,

İlgili Konular: Kalkınma, Sosyal Girişim

Brileşmiş Milletler Kalkınma Programı Bratislava Bölgesel Ofisi ve EMES Avrupa Araştırma Ağı işbirliğinde kaleme alınan “Sosyal Girişim: Yoksulluğun Azaltılması ve İstihdam Yaratılması için Yeni Bir Model” (Social Enterprise: a new model for poverty reduction and employement generation) raporu Orta ve Doğu Avrupa’nın yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğuna üye ülkelerde sosyal girişimlerin ve sosyal girişimciliğin gelişimini anlatıyor. Polonya, Sırbistan ve Ukrayna için yapılan vaka analizleri ise sosyal girişimciliğin bu ülkelerdeki gelişimi ve rolü üzerine ayrıntılı bilgi sunuyor.

Ekleyen: Liana Varon
(14.02.2012)


Eğitim: Global Changemakers Avrupa Afrika Gençlik Zirvesi

Tür: Eğitim

Link: http://www.global-changemakers.net

Etiket: Gençlik, sosyal girişim, zirve,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Savunuculuk

121 ülkeden sosyal girişimciler ve aktivistler için British Council'ın global gençlik ağı olan Global Changemakers, Avrupa-Afrika Gençlik Zirvesi düzenliyor. Başvurular için lütfen ekteki pdf dosyasını inceleyeniz

Ekleyen: ozan dinçer
(31.01.2012)


Sosyal Girişimcilik Akademisi Açılış Töreni

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: Kadir Has Üniversitesi, Sosyal Girişimcilik Akademisi,

İlgili Konular: Diğer

Kadir Has Üniversitesi, British Council desteği ve Gençlik Servisleri Merkezi işbirliği ile faaliyet gösteren Sosyal Girişimcilik Akademisi'nin açılış töreni 8 Şubat'ta Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsünde gerçekleşiyor. Açılış töreni kapsamında sosyal girişimcilik üzerine bir panel de düzenlecek.

Ekleyen: Liana Varon
(26.01.2012)


Young Turkey Young America

Tür: Fon imkanı

Link:

Etiket: America, sosyal girişimci,

İlgili Konular: Araştırma, AR-GE, Bilim, Çevre&Ekoloji, Çocuk, Eğitim, Enerji, Engelliler, Finans&Yatırım,

Barack Obama'nın bölgesel liderliklerin geliştirilmesi politikası doğrultusunda, Hillary Rodham Clinton himayesinde ABD Dışişleri bakanlığı tarafından koordine edillen "Young Turkey/Young America" projesi 2012 yılında, University of Connecticut, Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi, ve JCI Istanbul işbirliği ile düzenlenecek. Liderlik ve sosyal girişimcilik temalı düzenlececek bu seneki projede, iki ülke arasında 24-35 yaş arasında çalışan profesyonelleri, sosyal girişimcileri, düşünce kuruluşlarının üyelerini, toplumsal gelişmeyi hedefleyen sivil toplum liderlerinin kültürel değişim ile Amerika ve Türkiye toplumları arasındaki ortaklıkların farkına varmak, küresel sorunların çözümü konusunda fikir sahibi olmak, sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk alanlarında projeler üretmek, kültürel değerlerin anlaşılmasında karşılıklı duyarlılığı ile geliştirmek amaçlanıyor. Programa koşulları sağlayan 16 Türk ve 16 Amerikalı katılabilecek, ve masrafları ABD hükümeti tarafından sağlanarak Türkiye'de ve Amerika'da interaktif seminerler, şirket ve sektör ziyaretleri ile ekosistem networking aktiviteleri gerçekleşecek. 2012 yılı içerisinde 3 hafta sürecek değişim programında, sosyal girişimcilerin, dernek üyelerinin network'unu, dünya görüşünü ve liderlik özelliklerini hands-on workshop'lar , Jop shadowing ve karşılıklı çalışmalarda sinerji geliştirerek, program katılımları dönünce başta uluslararası görüş ve liderlik olmak üzere tüm bu konularda gelişmiş olması, nihai olarak Türk - Amerikan dostluğuna katkı yapması beklenecek. Program başvuruları için artık son günler. Form'u doldurarak başvurular yapılabiliyor Detaylı bilgi için: SON BAŞVURU TARİHİ:* 5 Şubat 2012 BAŞVURU ADRESİ: amers@bahcesehir.edu.tr DETAYLI BİLGİ İÇİN: Nilüfer Okandeniz, 0212 381 5733 Aydın Bırık, 0 532 210 52 79

Ekleyen: Aydın Bırık
(12.01.2012)


Skoll Vakfı Sosyal Girişimcilik Ödülleri 2013 Başvuruları Başladı

Tür: Diğer

Link: http://www.skollfoundation.org/about/skoll-awards/

Etiket: sosyal yenilikçilik, Skoll Vakfı Girişimcilik Ödülleri,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Skoll Vakfı tarafından toplumsal sorunlara sosyal yenilik içeren ve uygulanabilir çözümler sunan sosyal girişimcilere verilen Sosyal Girişimcilik Ödülü'nün 2013 yılı başvuruları başladı. Tüm dünyadan başvuruların kabul edileceği ödüle son başvuru tarihi 1 Mart 2012

Ekleyen: Liana Varon
(05.01.2012)


Kadir Has Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifika Programı

Tür: Eğitim

Link: http://www.khas.edu.tr/egitim/rektorluge-bagli-birimler/yasam-boyu-egitim-merkezi/sosyal-girisimcilik-akademisi-2/sosyal-girisimcilik-egitimi-sertifika-programi.html

Etiket: Kadir Has Üniversitesi, Sertifika Programı, Sosyal Girişimcilik,

İlgili Konular: Eğitim, Girişimcilik

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen Sosyal Girişimcilik Sertifika Programı 7 Ocak 2012 tarihinde başlıyor. Sosyal girişimciliği öğrenmek ve toplumsal konularda çalışmak isteyen kişilerin katılabileceği program, 7 Ocak itibariyle başlayacak ve 3 haftasonu sürecek.

Ekleyen: Liana Varon
(21.12.2011)


Muhammed Yunus Okan Üniversitesi'nde

Tür: Toplantı

Link: http://www.okan.edu.tr/duyurum&sid=2575

Etiket: Muhammed Yunus, Okan Üniversitesi, mikrofinans,

İlgili Konular: Diğer

Geliştirdiği mikrokredi uygulamasıyla 2006 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus, Okan Üniversitesi'nde kurulacak olan Muhammed Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi’nin imza törenine katılmak üzere 15 Aralık 2011 Perşembe günü Tuzla Kampüsü’nde olacak. Prof. Dr. Yunus imza töreninin ardından “Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik” konulu bir konferans verecek.

Ekleyen: Liana Varon
(14.12.2011)


Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Konferansıı

Tür: Toplantı

Link: http://buik.boun.edu.tr/?page_id=1239

Etiket: Konferans, Sosyal Girişimcilik, Boğaziçi Üniversitesi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından “Girişimcilik Serisi” kapsamında düzenlenen Sosyal Girişimcilik Konferansı 6 Aralık 2011 Salı günü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs, Demir Demirgil Salonu’nda gerçekleşiyor. Katılımcılara sosyal girişimcilik kavramını tanıma ve daha iyi anlama fırsatı sunan konferansa katılım ücretsiz.

Ekleyen: Liana Varon
(01.12.2011)


Specialisterne Kurucusu Thorkil Sonne Özyeğin Üniversitesinde

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: Sosyal Girişimci, Otizm, Bilişim,

İlgili Konular: Engelliler, İstihdam, Sosyal Girişim

Otizimli bireylerin bilişim alanında istihdamını sağlayan bir model oluşturan ilk kişi olan Thorkil Sonne, 2 Aralık 2011 Cuma günü saat 15:302da Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü Oditoryumunda bir seminer düzenleyecek

Ekleyen: Liana Varon
(28.11.2011)


Toplantı: Değişen Dünyada Değişim Yaratmak: Türkiye'de Sosyal Girişimcilik

Tür: Toplantı

Link: http://columbiasocialenterprise.org/civicrm/event/info?reset=1&id=19

Etiket: Sosyal girişimci, türkiye,

İlgili Konular: Gençlik, İletişim, İnsan Hakları, Uluslararası İlişkiler, Savunuculuk

‎2 Aralık'ta Columbia Üniversitesi'nde Ashoka üyeleri İbrahim Betil ve Nasuh Mahruki ile birlikte Türkiye'de sosyal girişimcilik tartışılacak. Ashoka Türkiye, American Turkish Society ve Turkish Philanthrophic Funds ortaklığında gerçekleşecek etkinliğe katılmak için aşağıdaki linki takip edin.

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(22.11.2011)


Koç Üniversitesi Global Sosyal Girişimcilik Yarışması

Tür: Diğer

Link: http://gsvc.ku.edu.tr/tr/home

Etiket: Sosyal Girişimcilik, Yarışma, Koç Üniversitesi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Koç Üniversitesi, UC Berkeley Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi’yle gerçekleştirdiği ortaklık sonuncunda; önemli sosyal konulara hitap eden yeni sürdürülebilir gelişimleri desteklemek, sosyal girişimcilik bilincini artırmak ve geleceğin sosyal girişimci liderlerini yetiştirmek amacıyla Global Sosyal Girişimcilik Yarışması’nı (Global Social Venture Competition)Türk girişimcilerle buluşturuyor. Gelecek vaat eden girişimcilere rehberlik ve tanınma fırsatı ile fikirlerini gerçek birer sosyal değere dönüştürme olanağı sağlayan dünyanın önemli sosyal iş planı yarışmalarından biri olarak tanınan Global Sosyal Girişimcilik Yarışması’na katılım için ön koşul olarak her ekipte mutlaka bir işletme okulu öğrencisi ya da yenin mezunun bulunması. Koç Üniversitesi yarışmaya bu yıl ilk kez katılacak Türk girişimciler için Kasım ve Aralık ayları boyunca eğitim ve atölye çalışmaları düzenleyerek, yarışmanın ilk aşaması olan Yönetici Özeti yazımı ile ilgili destek sağlayacak. Üç aşamada gerçekleşecek yarışmanın yönetici özetlerinin sunulması için son başvuru tarihi 19 Ocak 2012.

Ekleyen: Liana Varon
(21.11.2011)


“FARK YARATANLAR”, SOSYAL MEDYADA SESİNİ DUYURMAYA DEVAM EDİYOR

Tür: Haber

Link: www.farkyaratanlar.org

Etiket:

İlgili Konular: Eğitim

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların çalışmalarını görünür kılmak amacıyla hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı, izleyenleri ile buluşmaya devam ediyor. “Fark Yaratanlar”, yeni sezonunda www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitesinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da geniş kitlelere sesini duyurmayı sürdürecek. Halkın aday gösterdiği Fark Yaratanlar, sivil toplum, akademi ve basın dünyasından temsilcilerin oluşturduğu Danışma Kurulu tarafından tek tek değerlendirilerek, sosyal girişimcilik ruhu taşıyan çalışmalarıyla internet ve sosyal medyada topluma ilham verecek. “Fark Yaratanlar” videoları, bugüne kadar Türkiye ve yurtdışında internet ve sosyal medya aracılığıyla 1 milyondan fazla kişiye ulaştı. “Fark Yaratan” olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında “Fark Yaratan” olduğuna inananlar, www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabilir.

Ekleyen: Emrah Uslu
(18.11.2011)


Sosyal Girişimciler = Yeni Girişimciler

Tür: Toplantı

Link: http://www.facebook.com/event.php?eid=244768135576404

Etiket: Sosyal Girişimcilik, Bilgi Üniversitesi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında "Sosyal Girişimciler = Yeni Girişimciler " toplantısını 18 Kasım 2011 Cuma günü Santral Kampüsünde gerçekleştiriyor. Bu toplantıyla sosyal girişimcilik hem akademik olarak hem de sahadan örnekleriyle tartışılacak.

Ekleyen: Liana Varon
(15.11.2011)


Işık Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Günü

Tür: Toplantı

Link: http://www.isikun.edu.tr/hakkinda/detay.aspx?SectionID=b1HV8tWzbJf4BG1CRwbkLw%3d%3d&ContentID=2y5fw7DDxgVjKFDUTWgtrg%3d%3d

Etiket: Sosyal Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik Atölyesi,

İlgili Konular: Girişimcilik

Işık Üniversitesi'nin Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamındaki "Sosyal Girişimcilik Günü" 17 Kasım 2011 Perşembe günü Şile Kampüsünde gerçekleşiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(15.11.2011)


Avrupa Birliği Sosyal Girişim Politikalarını Belirliyor

Tür: Haber

Link: http://ec.europa.eu/internal_market/social_business/index_en.htm

Etiket: Sosyal Girişim, Avrupa Birliği, Sosyal Ekonomi Girişimi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Avrupa Komisyonu, AB’nin sosyal girişim politikalarının da belirlendiği Sosyal Ekonomi Girişimi (Social Business Initative) çalışma belgesinin ilk taslağını 25 Ekim 2011’de yayınladı. Komisyon Başkanı Barroso, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, bazı üye ülke başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla 18 Kasım 2011 Cuma günü Brüksel’de yapılacak bir toplantı ile AB’nin Sosyal Ekonomi Girişimi tartışılacak. Toplantıda alınacak kararlar ile AB’nin sosyal girişim desteği ve fonlarının artırılması bekleniyor.

Ekleyen: Liana Varon
(03.11.2011)


Bir Anne İstiyorum

Tür: Diğer

Link: http://www.katder.org.tr

Etiket: Katder,

İlgili Konular: Sosyal İçerilme

Yurtlarda kalan çocukların bir aile yanında yaşamaları konusunda farkındalık ve sinerji yaratma projesi.

Ekleyen: İbrahim KARATOP
(29.10.2011)


Haber: Haber: Haber: "Kampanya etkinliği/ Fotoğraf Sergisi"

Tür: Haber

Link: http://www.engelsizsanat.org

Etiket:

İlgili Konular: Kültür-Sanat, Sosyal Girişim, Sosyal İçerilme

Engelsiz Sanat Derneği olarak 2007 yılında kurulduğumuz günden beri Türkiye'deki engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik engellilik olgusuna yenilikçi ve uluslar arası standartlarda çözümler önererek sürdürülebilir projeler üretiyoruz. 2008 yılında uluslar arası boyutta gerçekleştirdiğimiz ve birçok ödüle layık görülen “Engelsiz Sanat” projesi ve engelli bireyler için ürettiğimiz diğer sosyal girişimler ile Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yorganı açıyoruz… Yorgan altında bir ayıp gibi saklanan engelli bireylerin toplumsal hayata çıkması ve çıkarılması için bir kampanya başlatıyoruz. Kampanyamızın ilk adımı “Yorgan” adlı fotoğraf sergisi. Sergi, ailesi tarafından yorgan altında saklanmayan, doğduğu evde bir günah değil de gerçek bir birey olarak algılanan, sosyal ve profesyonel yaşamda başarılı gençlerin estetik fotoğraflarından oluşmaktadır. Fotoğraf sergisinde yer alan engelli bireylerin hayat hikayeleri, izole bir yaşam süren diğer engelli bireylere ve ailelerine model oluşturacaktır. Siz de “yorgan altında saklanmayan”, sıra dışı ve toplumda rol model oluşturacak başarılı gençlerimizle tanışmak, onların hayat hikayelerini dinlemek isterseniz sizi de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Ekleyen: Gülçin KAYA
(28.10.2011)


ABD Büyükelçiliği Sosyal Girişimcilik Programı 2012

Tür: Eğitim

Link: http://turkey.usembassy.gov/susi_2012.html

Etiket: Sosyal Girişimcilik, Eğitim, ABD,

İlgili Konular: Eğitim

ABD Büyükelçiliği Sosyal Girişimcilik 2012 programı başvuruları başladı. Hedef kitlesi üniversite öğrencileri olan ve altı hafta sürecek programın katılımcıları ABD perspektifiyle sosyal girişimcilik konusunda bilgi edinecek. Programa katılım için son başvuru tarihi 25 Kasım 2011.

Ekleyen: Liana Varon
(28.10.2011)


IDEX 2012-2013 Sosyal Girişim Programı Bursları

Tür: Eğitim

Link: http://www.idexfellows.com/

Etiket: Sosyal Girişim, Eğitim, Burs,

İlgili Konular: Eğitim

Gelişen ülkelerdeki düşük gelirli kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzerine çalışmalar yapan girişimcileri desteklemek için Gray Matters Capital Foundation ve Gray Ghost Ventures tarafından kurulan bir girişim olan IDEX’in 2012-2013 Sosyal Girişim eğitim programı için burs başvuruları başladı. Tüm ülkelerden katılımın açık olduğu programa; sosyal girişimlerle ilgilenen 21 yaş ve üstü, iyi derecede İngilizce bilen ve üniversitelerin işletme, ekonomi, kalkınma çalışmaları ve uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olan kişilerin başvuruları kabul edilecek. Temmuz ayı itibariyle başlayıp 10 ay sürmesi planlanan programın eğitim bursu başvuruları 15 Ocak 2012 tarihine kadar kabul edilecek.

Ekleyen: Liana Varon
(28.10.2011)


Acumen Fonu Küresel Burs Programına Başvurular Başladı

Tür: Diğer

Link: http://bit.ly/okmyvg

Etiket: Burs, sosyal girişimcilik, eğitim,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

Yoksullukla mücadelede yüksek etki potansiyeli olan sosyal girişimlere yatırım yapan Acumen Fonu, sosyal alanda çalışan liderlerin operasyonel ve mali yeteneklerini geliştirerek sosyal girişimciler ve sosyal değişim yaratan liderlere bir yıllık bir liderlik eğitimi sunuyor. Programa başvurmak için 3-7 yıl tecrübe, liderlik ve yönetici pozisyonlarında tecrübe, gelişmekte olan pazarlarda iş tecrübesi gibi özellikler aranıyor. Programa 14 Kasım 2011 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

Ekleyen: Derya Kaya
(10.10.2011)


Harvard Üniversitesi Sosyal Girişim Konferansı

Tür: Toplantı

Link: http://http://socialenterpriseconference.org/

Etiket: Sosyal Girişim, Sosyal Girişimcilik, Konferans, Harvard Üniversitesi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Harvard Business School ve Harvard Kennedy School tarafından düzenlenen 13. Sosyal Girşim Konfernası 25-26 Şubat 2012 tarihlerinde gerçekleşiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(21.09.2011)


Toplantı: Guardian Sosyal Girişim Zirvesi

Tür: Toplantı

Link: http://www.guardian.co.uk/socialenterprise/programme

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Guardian Social Enterprise Network tarafından düzenlenen Sosyal Girişimcilik Zirvesi , 8 Kasım 2011’de Londra’da gerçekleşiyor. Zirvede; fon kaynakları, yasal düzenlemeler, yeni pazarlar, servislerin iyileştirilmesi, büyüme stratejileri ve özel sektörle birlikte çalışma konularına öncelik verilecek. Toplantıların yanı sıra “Guardian Social Girişim Ödülleri” de sahiplerini bulacak.

Ekleyen: Liana Varon
(19.09.2011)


INSEAD Sosyal Girişimcilik Konferansı

Tür: Toplantı

Link: http://www.insead.edu/facultyresearch/centres/social_entrepreneurship/network/programme.cfm

Etiket: Sosyal Girişimcilik, INSEAD, özel sektör, kamu politikaları,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

6. INSEAD Sosyal Girişimcilik Konferansı, Hertie School of Governance’ın Sosyal Yatırım Merkezi ve Heidelberg Üniversitesi işbirliği ile 7 Ekim 2011 tarihinde Berlin’de gerçekleşiyor. INSEAD Sosyal Girişimcilik Programı ve programın mezunları tarafından her sene farklı bir ülkede gerçekleştirilen, İş Dünyasını Daha İyi Bir Dünya için Teşvik Eden Ekosistem temalı konferansa katılım herkese açık. Bu seneki konferans, sosyal girişimciliğin teşvik edilmesinde iş ortaklıklarının yarattığı potansiyele ve kamu politikalarının görevine odaklanıyor. Mikado Danışmanlık kurucusu Serra Titiz, konferansın “İş Dünyası ve Sosyal Girişimcilik” ve “Sosyal Etkiyi Arttırma” panellerinde konuşmacı olarak yer alıyor.

Ekleyen: Liana Varon
(14.09.2011)


“Sosyal Girişimciler Enstitüsü” (ISE) web sayfası üzerinden çeşitli konularda yayınlara ulaşmak mümkün

Tür: Yayın

Link: http://www.socialent.org/Free_Downloads.htm

Etiket: Sosyal Girişimci,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Sosyal Girişimciler Enstitüsü, 1999 yılında kar amaçlı bir danışmanlık firması olarak, Sosyal Girişimciler Ulusal Merkezinin başkanı Jerr Boschee tarafından kurulmuştur.Boschee, şu anda Sosyal Girişimcilik Birliği olarak bilinen organizasyonun da yaratıcısıdır. Sosyal Girişimciler Enstitüsü ( Institute for Social Entrepreneurs) bünyesinde, stratejik pazarlama taktiklerinden, saha araştırmalarına kadar uzanan geniş bir yelpazede sosyal girişimcilik hakkında çeşitli yayınlara yer veriyor. İngilizce kaynaklara internet sayfası üzerinden herhangi bir ücret ödemeden ulaşmak mümkün.

Ekleyen: Eylul Culfaz
(02.08.2011)


“Melek Yatırımcılar Derneği” internet üzerinden üyelik sistemiyle, yatırımcılar ile girişimciler aynı platformda karşılaştırıyor

Tür: Haber

Link: http://www.melekyatirimcilardernegi.org

Etiket: Melek Yatırımcılık,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Türk girişimcisi ‘Melek Yatırımcılık’ adında yepyeni bir iş yapma ve başarılı olma modeliyle tanışıyor.İş fikri olan ancak yeterli sermayesi olmayan Türk girişimcisi, artık yerli ve yabancı finansman kaynaklarına rahatlıkla ulaşacak ve kendisine ortak bulabilecek. Melek Yatırımcılar Derneği’nin ( Business Angels Associations Turkey-TBAA) internet sayfasından gerek yatırımcı gerek girişimci kimliğiyle üyelik formlarına ulaşmak ve yeni ortaklıklar kurmak mümkün.

Ekleyen: Eylul Culfaz
(02.08.2011)


“Girişim Fabrikası” için Başvurular

Tür: Haber

Link: http://www.girisimfabrikasi.com/basvuru

Etiket: Girişimcilik Özyeğin,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Girişim Fabrikası, fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak için Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell ortaklığında kurulmuş bir destek yapısıdır. Girişimcinin fikrini gerçekleştirmesi için gereken tüm desteklerin sağlandığı bir hizmetler bütünüdür. Bir iş fikri olan yeni girişimciler öncellikle www.girisimfabrikasi.com adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak Girişim Fabrikası’na başvurularını yaparlar. Uygun bulunan projelerin sahiplerine iş plan eğitimi ve koçluk hizmeti verilir. Girişimciler bu süreçte okulun geniş olanaklara sahip kütüphanesinden yararlanma ve ilgili akademisyenlere danışma hakkına sahiptir. Girişimcilerce hazırlanan iş planı, Fabrika Yürütme Kuruluna sunulur ve projenin genel uygunluğu değerlendirilir. Bu son aşamayı başarıyla geçenler Girişim Fabrikası’na kabul edilir.

Ekleyen: Eylul Culfaz
(02.08.2011)


Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı Avrupa Yılın Sosyal Girişimcisi Ödülleri için Başvurular Başladı

Tür: Haber

Link: http:// www.schwabfoundseoy.org/en/competitions/active_competitions

Etiket: Schwab Sosyal Girişimcilik Avrupa Ödül,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı tarafından düzenlenen Avrupa Yılın Sosyal Girişimcisi Ödüllerinin başvuruları başladı, başvurular 31 Mayıs 2012’ye kadar devam edecek. Ödül programına Türkiye’den ve kendi ulusal ödülleri olan Fransa, İsviçre ve Almanya gibi ülkeler dışında, bölgedeki tüm ülkelerden internet üzerinden başvurulabiliyor. Uygun görülen adaylardan daha sonra CV başta olmak üzere, çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi içeren çeşitli belgeler isteniyor. Bunun sonucunda da yeterli görülen adaylar, çeşitli ziyaretlerle yarı final elemesinden geçiyorlar. Adaylarda aranan başlıca özellikler; girişimin yeniliği, sürekliliği ve doğrudan sosyal etki yaratma kapasitesi olarak belirlenmiştir. Bunların yanı sıra, girişimin faaliyet alanının genişliği ve dünyanın diğer yerlerinde benzer sorunlar karşısında uygulanabilmesini ve kopyalanabilirliği de göz önüne alınan kriterler içindedir. Başvuru ve detaylar için tıklayınız

Ekleyen: Eylul Culfaz
(02.08.2011)


Sosyal Girişim E-Bülteni 5. sayısıyla yayında!

Tür: Yayın

Link: http://www.sosyalgirisim.org/userfiles/document/SG%20E-Bulten%20Say%C4%B1%205.pdf

Etiket: Bülten, Sosyal Girişim, Sosyal girişimci, Ödül,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kullanıcıları tarafından sosyal girişimler ve sosyal girişimcilikle ilgili duyuruların interaktif olarak paylaşıldığı www.sosyalgirisim.org adresinden daha etkin bir şekilde faydalanabilmenizi sağlamak üzere iki haftada bir yayınladığımız Sosyal Girişim E-bülteni’nin dördüncü sayısıyla sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ekleyen: Derya Kaya
(20.07.2011)


Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için Başvurular Başladı

Tür: Diğer

Link: http://www.bilgiggo.org

Etiket: Sosyal girişim, gençlik, Sosyal girişimci, Ödül,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Sosyal Girişim

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve Uluslararası Gençlik Vakfı (International Youth Foundation), Sylvan/Laureate Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen yarışmaya başvurular, 8 Kasım 2011 Salı günü sona erecek. 18-29 yaş arasındaki herkese açık olan yarışmaya başvuru yapmak isteyenlerin, mevcut bir projenin veya bir organizasyonun kurucusu ya da bir organizasyon adına proje lideri olmaları ve Aralık ayından sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından İstanbul'da gerçekleştirilecek olan programa katılmaları gerekiyor. Üniversite tarafından 2010 yılında başlatılan program, içinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için oluşturuldu. Her yıl, 10 genç sosyal girişimci, rekabetçi bir başvuru sürecini takiben seçiliyor. Seçilen gençler, kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

Ekleyen: Derya Kaya
(18.07.2011)


ISTR Bildiri Çağrısı Yayınlandı: Sosyal girişimler ve sosyal girişimcilikle ilgili çalışmalarınızı gönderebilirsiniz

Tür: Toplantı

Link: http://www.istr.org

Etiket: Sosyal girişim, Girişimcilik, Araştırma, Makale,

İlgili Konular: Araştırma, Girişimcilik, Sosyal Girişim

10-13 Temmuz 2012’de Siena, İtalya’da gerçekleşecek olan 10. Uluslararası Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği (ISTR) Konferansı için poster, makale taslağı ve panel önerileri başvuruları başlamıştır. Demokratikleşme, Piyasalaştırma ve Üçüncü Sektör başlığıyla gerçekleşecek konferansın ana konusu Ortadoğu’da yaşanan ayaklanmalar ve bu ayaklanmalarda sosyal medyanın rolü olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte sosyal girişimcilik, sosyal girişim ve sosyal ekonomi konularında da hazırlanmış poster, makale taslağı ve panel önerileri 24 Ekim 2011 tarihine kadar ISTR’a sunulabilmektedir. Toplantı ve başvurular hakkında ayrıntılı bilgiye www.istr.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ekleyen: Derya Kaya
(18.07.2011)


Sosyal Girişim E-Bülteni 4.Sayısıyla Yayında

Tür: Diğer

Link: http://www.sosyalgirisim.org/userfiles/document/SG%20E-Bulten%20Sayi%204.pdf

Etiket: sosyal girişim, sosyal girişimci,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kullanıcıları tarafından sosyal girişimler ve sosyal girişimcilikle ilgili duyuruların interaktif olarak paylaşıldığı www.sosyalgirisim.org adresinden daha etkin bir şekilde faydalanabilmenizi sağlamak üzere iki haftada bir yayınladığımız Sosyal Girişim E-bülteni’nin dördüncü sayısıyla sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ekleyen: Liana Varon
(07.07.2011)


Istanbul Social Challange Project 27 Haziran- 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti

Tür: Diğer

Link: http://www.youngleadersprojects.com

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik

Young Leaders Projects tarafından düzenlenen Istanbul Social Challange Project (ISCP) 27 Haziran - 1 Temmuz 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti. Lise öğrencilerini girişimcilik, liderlik ve sosyal sorumluluk konularından bilinçlendiren bir yaz programı olan ISCP'de öğrenciler İstanbul çevresindeki sosyal problemlere yönelik projeler yaratıp, bu projeleri uygulama fırsatı buluyorlar.

Ekleyen: Liana Varon
(07.07.2011)


Türkiye'nin ilk internetten bağış platformu kuruldu

Tür: Fon imkanı

Link: http://www.benvarim.com

Etiket: bagış, gönüllü, sosyal platform, facebook, bağış platformu, fundraising,

İlgili Konular: Bilim, Çocuk, Eğitim, Engelliler, Finans&Yatırım, Gençlik, Girişimcilik, İletişim, İnsan Haklar

Benvarim.com Nisan 2011'de açıldı. BenVarım Platformu, STK’ların düzenlediği bağış kampanyalarının etkin tanıtımını gönüllülerin sosyal ağlarına ulaşarak yapan, internet üzerinden bağış toplanmasını sağlayarak STK’ları güçlendiren bir internet platformudur.

Ekleyen: Levent Bas
(06.07.2011)


Uluslararası Sosyal Yeniliçilik Yarışması Başvuruları Başladı

Tür: Diğer

Link: http://www.euclidnetwork.eu/

Etiket: Yarışma, Sosyal Yenilikçilik, Napoli,

İlgili Konular: Diğer

Euclid Ağı, Project Ahead kooperatifi ve UniCredit Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Sosyal Yenilikçilik Yarışması başvuruları başladı. Napoli’nin 6 önemli sorununa yenilikçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir çözümler sunan 6 projenin birinci seçileceği yarışma için son başvuru tarihi 10 Ağustos 2011. Finalistlerin 1 Eylül 2011’de belirleneceği yarışmanın kazananları 23 Eylül’de Napoli’de gerçekleşecek törenle 10.000 Euro ile ödüllendirilecek. Hayata geçirilmek üzere seçilen projeler için ek fon fırsatları da bulunuyor.

Ekleyen: Liana Varon
(05.07.2011)


Ashoka Tarafından Düzenlenen Avrupa Sosyal Girişimcilik Zirvesi 20-23 Haziran 2011’de Paris’te gerçekleşti

Tür: Toplantı

Link: http://www.ashoka.org

Etiket: ASHOKA, Sosyal Girişimcilik Zirvesi,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı ASHOKA, kuruluşunun 30. yılı vesilesiyle 20-23 Haziran 2011 tarihlerinde bini aşkın temsilciyi Paris’te buluşturan Avrupa Sosyal Girişimcilik Zirvesi’ni gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen sosyal girişimcileri, kamu, özel sektör, medya ve akademi liderlerinin katıldığı toplantıda günümüzün öncelikli toplumsal sorunları arasında yer alan; enerji, hızlı yaşlanan nüfus, kadınının güçlendirilmesi, sürdürülebilir tarım, barınma, hapishaneler, göç, beslenme, gençlik, eğitim ve istihdam gibi çeşitli konularda faaliyet odaklı oturumlar düzenlendi. Türkiye'den de yüksek katılımın gerçekleştiği toplantıda, ASHOKA ağının kurucusu Bill Drayton “Türkiye'nin içinde bulunduğu hızlı ekonomik büyüme süreci ve Doğu ile Batı arasındaki kendine has konumu sebebiyle sosyal girişimciliğin gelişimi için son derece elverişli" olduğunu vurguladı.

Ekleyen: Liana Varon
(05.07.2011)


Haber: Businessweek dergisi Amerika’nın Gelecek Vaat Eden Sosyal Girişimlerini açıkladı!

Tür: Haber

Link: http://linkd.in/p8zLpv

Etiket: Sosyal girişim, Amerika, business week,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Businessweek yeni sayısında Amerika’nın gelecek vaat eden 25 sosyal girişimine yer verdi. Sosyal girişimlerin ekonominin önemli bir parçası haline geldiğini vurgulayan makaleye dâhil olan 25 sosyal girişimin 600’den fazla kişiye istihdam yarattığı ve 2010 senesinde 165 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği belirtiliyor. Amerika’da yaygınlaşan b-corp ( faydalı şirket) statüsünün Maryland, Vermont, Virgina ve New Jersey’den sonra New York’ta da tanınması için çalışmalara başlandı.

Ekleyen: Liana Varon
(24.06.2011)


KÜLTÜRLERİN İLETİŞİMİ

Tür: Toplantı

Link: http://www.btym.org/blog/?p=1085

Etiket: İngilizce, karşılıklı konuşma, toplantı, ücretsiz, açık davet,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Nihal Muradoğlu & Salih Keskin çalışması, Training the Trainers programı ile KÜLTÜRLERİN İLETİŞİMİ bilinçlendirme farkındalığını daha çok otaya çıkartmak amacıyla gerçekleştireceğimiz "Kültürlerin İletişimi" çalışmasından çıkan sonuçlarda fikirlerinizi ve görüşlerinizi almak, verdiğiniz geri dönüşümlerle bu eğitimde emeğinizin geçtiğini sonraki gruplara göstermek için sizi de bu deneyime ortak etmek isteriz. 23 Haziran 2011 Perşembe 17.00 – 19.00 arası

Ekleyen: Bireysel ve Toplumsal Yaratıcılık Merkezi
(22.06.2011)


Sosyal Girişim E-Bülteni 3. Sayısıyla Yayında

Tür: Diğer

Link: http://www.sosyalgirisim.org//content/detail.aspx?cid=64

Etiket: Sosyal Girişim, Sosyal girişimci,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Kullanıcıları tarafından sosyal girişimler ve sosyal girişimcilikle ilgili duyuruların interaktif olarak paylaşıldığı www.sosyalgirisim.org adresinden daha etkin bir şekilde faydalanabilmenizi sağlamak üzere iki haftada bir yayınladığımız Sosyal Girişim E-bülteni’nin üçüncü sayısıyla sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ekleyen: Derya Kaya
(17.06.2011)


Sosyal Girişimciler için bir Kılavuz: Sosyal Yatırım El Kitabı

Tür: Yayın

Link: http://http://www.forumblog.org/socialentrepreneurs/2011/05/the-social-investment-manual.html

Etiket: Sosyal girişim, sosyal girişimci, el kitabı, Schwab Vakfı,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Schwab Vakfı öncülüğünde yürütülen ve araştırmaları Andreas Heinecke başkanlığındaki Münih Teknik Üniversitesi çalışma grubu tarafından gerçekleştirilen Sosyal Girişimciler için Sosyal Yatırım El Kitabı yayınlandı. Sosyal girişimciler için bir kılavuz niteliğinde olan el kitabının içerdiği konular arasında; sosyal yatırım dünyasının genel durumu, sosyal girişimler için yatırımcı bulmanın doğru yolları ve sosyal yatırımcılarla etkili ve uzun süreli ilişkiler kurmanın ipuçları yer alıyor. İngilizce olan el kitabının online kopyasına http://www.schwabfound.org/pdf/schwabfound/SocialInvestmentManual.pdf/ adresinden ulaşmak mümkün.

Ekleyen: Liana Varon
(16.06.2011)


Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar: Türkiye'de Sosyal Girişimcilik Örnekleri

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: sosyal girişimcilik, konferans, UNDP,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

UNDP desteğiyle gerçekleştirilen "Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar: Türkiye'de Sosyal Girişimcilik Örnekleri" konferansı 17 Haziran 2011'de Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde gerçekleşiyor. Türkiye'den sosyal girişim örneklerinin inceleceği konferansa katılım için sec17june@gmail.com adresine başvuru yapılması gerekiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(16.06.2011)


Atölye Çalışması: Ege'de Atölye Zeytin

Tür: Eğitim

Link: http://www.egedeatolye.org

Etiket: eğitim, liberal arts college, zeytin, disiplinler arası, akademik,

İlgili Konular: Enerji

26 Haziran - 8 Temmuz Yeni Foça'dayız. Zeytin'e bekliyoruz! Antik çağlarda Ege’de yaşam nasıldı hiç merak ettiniz mi? Ne yeniyordu? Yemekler nasıl hazırlanıyordu? Atıklar ne yapılıyordu? Aydınlatma nasıl yapılıyordu? Ne tür enerji kullanılıyordu? Zeytin tüm bunlarla ilgisi neydi? O günden bu güne ne değişti? Bugün daha lüks yaşıyoruz ama karşılığında doğal kaynaklarımızı mı tüketiyoruz? ... Bu programda sorular soracağız. Soruların cevaplarına ulaşmaya çalışırken dünyanın dört bir yanında profesörlerle birlikte kah zeytinlikte kah yelkenli teknemizde doğru bilgiyi, öğrenmeyi, tartışmayı, kendimizi ifade edebilmeyi, disiplinler ve kültürler arası farklara rağmen birbirimizi anlamayı amaçlıyoruz. Aslında bu amaca ulaşmanın bizim için en doğru yolu nedir, hep beraber onu arıyoruz.

Ekleyen: Zeynep Delen
(15.06.2011)


Gelecek Sosyal Girişim Toplantısı 22 Haziran'da

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: Girişimcilik, sosyal girişimcilik, sosyal girişimler, toplantı,

İlgili Konular: Girişimcilik, İletişim, İnternet ve Teknoloji, Sosyal Girişim

Sosyal girişim/sosyal değişim alanında gelişmeleri ve çalışmalarımızı paylaşmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızın bir yenisini 22 Haziran saat 16.00'da TÜSEV'de gerçekleştiriyoruz. İnternet girişimciliği sosyal girişimcilik ilişkisini ele alacağımız toplantının detayları en kısa sürede duyurulacak.

Ekleyen: Derya Kaya
(06.06.2011)


Türkiye girişimciliğin en az desteklendiği Avrupa ülkesi

Tür: Haber

Link: http://www.euractiv.com.tr/ab-ve-turkiye/article/trkiye-giriimciliin-en-az-desteklendii-avrupa-lkesi-018464

Etiket: Girişimcilik, Anket, Türkiye,

İlgili Konular: Girişimcilik

BBC'nin gerçekleştirdiği girişimcilik kültürü anketine göre Türkiye, girişimciliğin en az desteklendiği dünya ülkelerinden biri ve Avrupa sıralamasında en altta yer alıyor. Ankette en girişimci dostu ülke olarak belirlenen Endonezya’nın hemen arkasından ABD geliyor. GlobeScan/PIPA tarafından 24 ülkede toplam 24 bin kişiyle gerçekleştirilen ankette, katılımcılara dört soru yöneltildi. Bu sorular, kendi işlerini kurmanın ne kadar zor olduğunu düşündükleri, ülkede girişimciliğe değer verilip verilmediği, yaratıcılığa verilen önemin ne olduğu ve kişilerin fikirlerini ne ölçüde gerçekleştirebildiği üzerine soruldu. Yaratıcılık ve girişimcilik konusundaki kısıtlamalara rağmen Türkiye, çoğunluğun bir noktada kendi işini kurmayı düşündüğü tek Avrupa ülkesi oldu. Türk katılımcıların yüzde 51'i kendi işini kurmayı düşündüğünü söylerken, bu alandaki uluslararası ortalama yüzde 53 olarak belirlendi. Araştırmanın Türkiye kısmını yürüten Yöntem Araştırma'nın kurucusu Bülent Gündoğmuş, sonuçları "Bu tablonun nedenleri ne olabilir diye düşündüğümde, son zamanlarda çok sayıda bürokratik engel olduğunu düşünüyorum. Özellikle vergilerin artması nedeniyle insanlar önce bir girişimci olmaya çalışıyor, fakat sonra destek almadıkları için vazgeçiyorlar kanısındayım" şeklinde değerlendirdi. Kaynak: EurActiv

Ekleyen: Liana Varon
(03.06.2011)


Turkcell Girişimci Günleri 28-29 Mayıs'ta gerçekleşiyor!

Tür: Toplantı

Link: https://turkcellpartner.com/Pages/Turkcell-Girisimci-Gunleri-1.aspx

Etiket: Girişimcilik, Toplantı, STK,

İlgili Konular: Girişimcilik

Girişimcilerin karşılaşabilecekleri sorulara, problemlere çözüm bulabilmelerini sağlamak ve fikirlerini/ürünlerini geliştirirken kendileri için doğru bir yol haritası oluşturabilmelerine imkân verebilmek amacıyla gerçekleştirilen Turkcell Girişimci günleri 28-29 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul Swiss Otel’de gerçekleşiyor. STK’lar, Kamu ve Girişimcilik konusunun da tartışılacağı panellere katılım için online başvuru formunun doldurulması gerekiyor.

Ekleyen: Liana Varon
(24.05.2011)


Kooperatifler KOSGEB, İş-Kur ve AB fonlarından yararlanabilecek

Tür: Fon imkanı

Link:

Etiket: Kooperatif, sosyal girişim, kadın, hibe, fon,

İlgili Konular: Finans&Yatırım, Kadın, Kalkınma, Sosyal Girişim

Sanayi Bakanlığı, kooperatiflerin KOSGEB, İş-Kur ve AB gibi kamu desteklerinden faydalanması için düzenlemeye gitti. Kooperatifler, ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. AB hibe programları kapsamında 2013'e kadar 'kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' için (özellikle kadın kooperatifleri) 'Kadın Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi' ve 'Engelli Kişilerin Toplumla Bütünleşmesini Güçlendirme' hibe destek programlarından faydalanılabilecek. Sayıları 13 bini bulan kooperatiflerin kamu desteklerinden faydalanmasının önü açıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler başta AB hibeleri olmak üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İş-Kur gibi kamu desteklerinden faydalanabilecek. Bakanlık, kooperatiflerin kamu imkânlarından faydalanabilmeleri için ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları yaparak bürokratik engellerin kaldırılmasını sağladı. Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. Çalışmada, kadın kooperatiflerine verilecek destekler daha çok öne çıkıyor. Kooperatiflerin faydalanabileceği kamusal kaynakların başında AB-Kalkınma Ajansları hibe programları, KOSGEB, İş-Kur destekleri geliyor. Kooperatifler, AB hibe programları kapsamında 2013'e kadar 'kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' için (özellikle kadın kooperatifleri) 'Kadın Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi' ve 'Engelli Kişilerin Toplumla Bütünleşmesini Güçlendirme' hibe destek programlarından faydalanabilecek. Ayrıca bölgesel kalkınma veya işletme kapasitesini geliştirme projesi olan kooperatiflerin de hibelerden faydalanmaları mümkün. Bunun yanında kooperatifler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Merkezi'nin periyodik olarak açıklayacağı desteklere de proje teklif edebilecek. Kooperatiflere sağlanan bir diğer önemli kaynak da istihdam desteği oldu. Özellikle kadınların iş gücüne katılımlarını artırmak, işsiz genç oranını azaltmak, daha çok insanı istihdama çekmek ve istihdamda sürekli olmalarını sağlamak için proje geliştiren kooperatiflere kamu destekleri açık hale getirildi. Bu projeleri için 82 milyon Euro hibe söz konusu. Destek kapsamında önerilen projeler şöyle: Önceden tarımda çalışanlar dahil olmak üzere, kadınların iş gücüne katılımlarının teşvik edilmesi ve kadın istihdamının artırılması; gençlerin istihdamının artırılması; kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi; kamu istihdam hizmetlerinin kalitesinin artırılması. Bakanlık yazışmalarıyla kooperatiflere verilecek KOSGEB desteklerinin miktarı da netleşti. Buna göre kurum, kooperatiflerin uygulamalı girişimcilik eğitimi, meslekî geliştirme gibi projelere en fazla 150 bin lira hibe desteği verebilecek. Kaynak: Euractiv

Ekleyen: Derya Kaya
(16.05.2011)


Mavi At Kafe

Tür: Haber

Link: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1049449&CategoryID=118

Etiket: sosyal girişim, şizofreni,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Ankara Beşevler’de Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Piskiyatr Doç. Dr. Haldun Soygür’ün çabalarıyla açılan Mavi At Kafe 18 şizofreni hastası çalışanı ile 2 yıldır müşterilerine hizmet veriyor. Şizofreni hastalarına mutfaktan servise, temizlikten organizasyona çeşitli alanlarda iş olanağı sağlayan Mavi At Kafe 3 çalışanın özel sektörde farklı işler bulmalarına da destek verdi.

Ekleyen: Liana Varon
(16.05.2011)


Gönüllüler Aranıyor

Tür: Diğer

Link: http://guvenvakfi.org.tr/tr/duyuru/detay/gonullu-ol

Etiket:

İlgili Konular: Çocuk

Ankara'da kurulu Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı gönüllülerini arıyor.

Ekleyen: Pervin Hazan ATALAY
(13.05.2011)


Üniversiteliler Girişimcilik Yarışması Başlıyor!

Tür: Diğer

Link: http://www.ab-ilan.com/yarisma/universiteliler-girisimcilik-yarismasi-basliyor-003755.html

Etiket: Girişimcilik, British Council, Yarışma, Kingston Üniversitesi,

İlgili Konular: Girişimcilik

Britisih Council desteği ile Kingston Üniversitesi tarafından başlatılan Üniversiteliler Girişimcilik Yarışması 14 Mayıs 2011’de İstanbul Marmara Oteli’nde gerçekleşiyor. Girişimcilik konusuna ilgi duyan tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerin bireysel ya da 5 kişilik takımlar halinde katılabileceği etkinlikte eğitim programı ve sonrasında gerçekleşecek olan yarışma yer alacak. Yarışmayı kazanan takımın her üyesi nakti ödüllerin yanı sıra Kingston Üniversitesi’nden bursu kazanacak. Sınırlı katılım olan yarışmaya başvurularınızı v.pina@kingston.ac.uk adresinden Vera Pina ile iletişime geçerek yapabilirsiniz

Ekleyen: Liana Varon
(12.05.2011)


Toplantı: Kitty Panou Girişimcilik Sohbetleri

Tür: Toplantı

Link: http://www.btym.org/blog/?p=1015

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik, Mesleki Dayanışma, Sosyal Girişim, Uluslararası İlişkiler

Nedir? GİRİŞİMCİLİK İş hayatında Türkiye ve Yunanistan arasında Ne türlü takım çalışması ve girişimcilik projeleri olabilir? Yunanistan’da girişimcilik modeli Yunanistan’dan Avrupa’ya girişimcilik modeli Türkiye’de girişimcilik modelleri ve yatırım bilgileri Ne zaman? 27 Mayıs CUMA 15.30 – 17.30 Katılım Ücretsizdir! Nerede? BTYM Merkezi Osmanbey Rumeli Caddesi 78/9 0212 219 2679 | 0532 733 1606 info@btym.org Kim? Kitty Panou - Neoanalysis Danışmanlık – Atina / Yunanistan Geneva Üniversitesi Eğitim Bilimleri Phd Yunanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca Uygulamalı Mesleki Beceri Eğitmeni Proje ve Proje İdaresi - AB Proje Paydaş Katılımcı European Network For The Promotion Of Female Entrepreneurship (Femens) Belgium European Ambassador Industrıal And Commercıal Chamber Of Greece Association of Greek Business Women Nihal Muradoğlu – BTYM – İstanbul / Türkiye Jessica Stockwell – Kanada – İstanbul / Türkiye International Media & Communications Consultant | Freelance Writing | Editing | Reporting -- Publish w/ Editorial Integrity S&G Gençlik Karavanı – Ankara / Türkiye Neden? Türkiye’deki girişimcilik bilinçlendirme platformunu yaymak için. Ankara ve Karadeniz Ereğli’sindeki AB Komşuluk Projesi’ne katılımcı olarak gelmişken, geri dönmeden önce Gençlik Karavanı ve BTYM ricası ile sizlerle bilgi paylaşımını kabul ettiği için.

Ekleyen: Bireysel ve Toplumsal Yaratıcılık Merkezi
(12.05.2011)


BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri 2011 başvurularını çok yakında kabul etmeye başlayacak!

Tür: Diğer

Link: http://www.bilgiggo.org

Etiket: Sosyal girişim, gençlik, girişimcilik,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Sosyal Girişim

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, halihazırda kendine ve topluma fayda sağlamış bir projesi olan genç girişimcileri destekliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçiriliyor. Değerlendirme süreci sonunda 10 genç girişimciye 3500 Amerikan Doları tutarında nakdi ödül, yoğun eğitim programları ve mentor desteği verilecek. Düşünceden uygulamaya dönüşmüş bir projeye sahip, sosyal farkındalığı yüksek 18-29 yaş arasındaki tüm gençler Türkiye çapında yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvuruda bulunabiliyor. FİKİR ARANMIYOR ! Yapılan başvuruların değerlendirilebilmesi için projenin hayata geçirilmiş olması, halihazırda sosyal fayda sağlamış olması gerekiyor. Fikir aşamasında olan başvurular değerlendirilmeyecek. Internet üzerinden yapılan başvurular ve başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgiler için lütfen www.bilgiggo.org adresini ziyaret ediniz.

Ekleyen: Derya Kaya
(06.05.2011)


Eğitim: BTYM'den 3.Açık Davet : The Art of Choosing Career / Kariyer Seçme Sanatı

Tür: Eğitim

Link: http://http://www.btym.org/blog/?p=996

Etiket: İngilizce,

İlgili Konular: Eğitim

Merhaba, Yeni bir Açık Davet için sizi BTYM’ye davet ediyoruz. Nedir? BTYM.org AÇIK DAVET Kariyer Seçme Sanatı Geçerken uğrayın, kendinizi tanıtın ve bırakın ne yaptığınızı öğrenelim Ne zaman? 5 Mayıs PERŞEMBE 16.30 – 18.00 Neden? Çünkü eğlenceli ve ücretsiz Nerede? BTYM Merkezi Osmanbey Rumeli Caddesi 78/9 0212 219 2679 info@btym.org Lütfen bu bilgilendirmeyi ilgisini çekebileceğine inandığınız arkadaşlarınıza göndererek, kendilerine katkı sağlamalarına yardımcı olun. Eğer ilgileniyorsanız geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Ekleyen: Bireysel ve Toplumsal Yaratıcılık Merkezi
(03.05.2011)


Toplum İçin FARK Yaratanlar Buluştu

Tür: Haber

Link: http://www.sogla.org

Etiket: sogla, sosyal girişimcilik konferansı, gençlik konferansı, atölye, ibrahim betil, nasuh mahruki,

İlgili Konular: Eğitim, Engelliler, Gençlik, Girişimcilik, Kalkınma, Sosyal Girişim

SOGLA – Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi, ‘Toplum için FARK yarat!’ sloganıyla Türkiye’de sosyal girişimcilik alanındaki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler üretecek sosyal girişimci liderler yetiştirmeyi ve sosyal girişimcilik kavramını gençler arasında yaymayı amaçlayan SOGLA’nın düzenlediği SOGLA Sosyal Girişimcilik Konferansı 2011, Garanti Bankası ana sponsorluğunda “Dünya sadece filmlerde mi kurtarılır?” sloganıyla 16 – 17 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Sosyal girişimcilik kavramını gençler arasında yaymayı hedefleyen konferansın ilk gününe, Avrupa’nın en etkili sosyal girişimcilerinden ve “Dialogue in the Dark”ın kurucusu Dr. Andreas Heinecke konuşmacı olarak katıldı. Heinecke’ye; ASHOKA Türkiye CEO’su Matthias Scheiffelmeier, TOG Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, AÇEV CEO’su Ayla Göksel, Boğaziçi Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Eser Borak, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Program Koordinatörü Nurcan Baysal, SOGLA Kurucu Eşbaşkanları Ece Ercel ve Timur Tiryaki eşlik etti. Konferans konuşmacılarından SOGLA Danışma Kurulu’nda da yer alan İbrahim Betil, konuşmasında “Sosyal girişimcilik özellikle 21. yüzyılda dünya kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Herkesin üstlenebileceği işler var.” cümlesini vurgularken, Nasuh Mahruki “Doğru anlayış, eğitim ve hazırlıkla herkes fark yaratabilir. Her şeyin devletten beklendiği eski vizyonun aksine herkes toplumun ihtiyaçlarına kendi kapasitesince katkıda bulunmalıdır.” diyerek gençlerin toplum için fark yaratmadaki önemli rolünün altını çizdi. ASHOKA Almanya Gençlik Programları Koordinatörü Matthias Scheiffelmeier ise “Sosyal girişimcilik bir moda, trend değildir. Dünyayı temelinden değiştirecek ve insanların kariyerleri hayatları hakkında yapacaklarını değiştirecek. Hepiniz burada olmaktan ötürü çok mutlu olmalısınız çünkü dünyada inanılmaz bir hızla yayılan sosyal girişim dalgasının bir parçasısınız.” diyerek gençleri SOGLA Sosyal Girişimcilik Konferansı’na katılarak attıkları adımdan dolayı tebrik etti. Sosyal girişimcilik alanında bir zirve niteliği taşıyan konferansın ilk gününe, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 500 kişi katıldı. Konferansın ikinci gününde ise izleyiciler arasından seçilen 100 kişiyle, sosyal girişimcilik fikri geliştirme ve planlamaya yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Bilgi için: www.sogla.org

Ekleyen: İstem Akalp
(29.04.2011)


1.Uluslararası HUB İstanbul toplantısı 21 Mayıs’ta gerçekleşiyor

Tür: Toplantı

Link: http://www.facebook.com/event.php?eid=216632325032498

Etiket: HUB, sosyal yenilikçilik,

İlgili Konular: Girişimcilik, Kültür-Sanat, Sosyal Girişim

1.Uluslararası HUB İstanbul toplantısı 21 Mayıs 2011’de Karaköy Superpool’da gerçekleşiyor. Toplantı, sosyal yenilikçileri bir araya getirerek İstanbul’un sosyal ve kültürel problemlerine getirilebilecek stratejik çözümler üzerine interaktif bir tartışma yaratmayı hedefliyor. Katılımcılar, HUB Amsterdam kurucularından Tatiana Glad ve Frederike Vos'un moderatörlüğünde HUB'da bir çalışma gününü deneyimleme fırsatı buluyor.

Ekleyen: Liana Varon
(29.04.2011)


Skoll Foundation 2011 Sosyal Girişimcilik ödüllerini kazananlar belli oldu

Tür: Haber

Link: http://www.skollfoundation.org/skoll-foundation-announces-2011-skoll-awards-for-social-entrepreneurship-four-winners-focus-on-health-water-and-education/

Etiket:

İlgili Konular: Eğitim

Skoll Foundation insan hakları, sağlık, çevre alanında sürdürülebilirlik, barış ve güvenlik, ekonomik ve sosyal adalet konuları üzerine çalışan başarılı sosyal girişimler ve girişimcileri ödüllendirmeye devam ediyor. 2011 yılı Skoll Ödüllerini kazanan sosyal girişimler sağlık, çevre ve eğitim konularında yenilikçi çözümler sunuyor. Ödülü kazananlar projelerine üç yıl süreyle mali desteğin yanı sıra; dünyanın en önemli problemleri ile başa çıkmayı hedefleyen 70 sosyal girişim ve bu girişimlerin kurucularından oluşan 85 kişilik bir ağ olan Skoll sosyal girişimciler ağından faydalanma şansını elde ediyorlar.

Ekleyen: Liana Varon
(29.04.2011)


Toplantı: BTYM'den 2.Açık Davet : The Art of Introductions / Kendini Tanıtma Sanatı

Tür: Toplantı

Link: http://www.btym.org/blog/?p=983

Etiket: İngilizce, ücretsi,

İlgili Konular: Eğitim

Merhaba, Yeni bir Açık Davet ile BTYM’deyiz. Nedir? BTYM.org AÇIK DAVET Kendini Tanıtma Sanatı Geçerken uğrayın, kendinizi tanıtın ve bırakın ne yaptığınızı öğrenelim Ne zaman? 28 Nisan PERŞEMBE 16.30 – 18.00 Neden? Çünkü eğlenceli ve ücretsiz Nerede? BTYM Merkezi Osmanbey Rumeli Caddesi 78/9 0212 219 2679 info@btym.org Lütfen bu bilgilendirmeyi ilgisini çekebileceğine inandığınız arkadaşlarınıza göndererek, kendilerine katkı sağlamalarına yardımcı olun. Eğer ilgileniyorsanız geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Ekleyen: Bireysel ve Toplumsal Yaratıcılık Merkezi
(27.04.2011)


Toplantı: BTYM ofisinde İngilizce "Açık Davet" toplantıları

Tür: Toplantı

Link: http://www.btym.org/blog/?p=955

Etiket: İngilizce, açık davet, toplantı, karşılıklı konuşma, ücretsiz,

İlgili Konular: Diğer

Merhaba, Ofisimizde bir süredir uluslar arası ilişkilerde bize destek olan İngilizce öğretmeni gazeteci yazar Jessica Stockwell ile gerçekleştireceğimiz İngilizce konuşma toplantılarının ilki bu hafta Perşembe günü (21 Nisan 2011) saat 16.30 - 18.00 arasında gerçekleşecek. Uzun zamandır beklediğiniz, ücretsiz "Açık Davet"e siz ve arkadaşlarınızın katılımını bekliyoruz. Bizi arayarak ya da email atarak hangi gün uğramak istediğinizi de bildirebilirsiniz. Sevgiler BTYM

Ekleyen: Bireysel ve Toplumsal Yaratıcılık Merkezi
(19.04.2011)


BiD Agi ve Bernard Leer Vakfı Sosyal Girişimciliği Destekliyor!

Tür: Fon imkanı

Link: http://www.bidnetwork.org/page/179834

Etiket: Girişimcilik, Gençlik, Çocuk, İş planı,

İlgili Konular: Çocuk, Girişimcilik, KOBİ, Sosyal Girişim

BID Network ve Bernard Van Leer Vakfı çocuk gelişimi konusunda çevreyi iyileştirme konusunda hazırlanacak iş planlarıyla ilgili bir yarışma başlatmıştır. Türkiye'den de başvuru yapılabilecek programa son başvuru tarihi 31 Mayıs 2011'dir.

Ekleyen: Derya Kaya
(18.04.2011)


Toplantı: Toplantı: Sosyal Değişim Toplantıları, 22 Nisan 2011, İstanbul

Tür: Toplantı

Link:

Etiket: Girişimcilik,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik, Kalkınma, Sosyal Girişim

Sosyal değişim konusunda çalışan çeşitli kuruluş ve kişileri biraraya getiren sosyal değişim toplantıları 22 Nisan Cuma günü Junior Achivement – Young Enterprise (JA-YE) Genç Başarı Eğitim Vakfı’nı konuk ediyor. Toplantı Vakfın Türkiye CEO’su Özgür Solakoğlu, Bulgaristan CEO’su Milena Stoycheva ve Avrupa Politika Danışmanları Bürosunda Danışman olarak görev yapan Matteo Bonifacio’nun katılımıyla TÜSEV ev sahipliğinde gerçekleşecek. Girişimcilik, sosyal inovasyon konularında tecrübelerin paylaşılacağı toplantıya katılım için iletişim bilgilerinizi ve katılım talebinizi TÜSEV’e iletmeniz gerekmektedir. Katılımcı sayısı sınırlıdır, ilk başvuran kişilere öncelik verilecektir. Toplantının dili İngilizcedir ve çeviri imkanı bulunmamaktadır. LCV: Derya Kaya / 0212 243 83 07 / derya@tusev.org.tr Milena Stoycheva Milena Stoycheva is CEO of Junior Achievement – Young Enterprise Bulgaria and an executive with extensive national and international experience in the area of education and training, entrepreneurship development, business skills and economic and financial literacy. She serves on several EU and national committees and expert groups in the field of higher and secondary education, innovation and entrepreneurship and is a member of the American Chamber of Commerce, the Business Leaders Forum. In her previous professional experience she has been also the Dean of Students at the American University in Bulgaria; Educational Adviser at the American Fulbright Commission; Anchor for Associated Press TV; co-founder of Job Tiger Company. Matteo Bonifacio From January 2007 to December 2010, Matteo Bonifacio was Policy Adviser at the Bureau of European Policy Advisers (BEPA) of the European Commission on research, higher education and innovation policies. Due to its special position, working directly to the President, BEPA can lead inter-service groups on specific policy issues and participates in horizontal work within the Commission. During this period, he was in charge for the development of the EU report on Social Innovation that has been published in summer 2011. He is also researcher in Organization Sciences at the University of Trento, Italy, where he taught Knowledge Management and Learning Organizations. Today he is also the founder of What-IF, together with Junior Achievement, a social innovation initiative aimed at developing awareness, projects, and institutional reforms to establish new forms of dialogue and partnership between generations to tackle pressing social, economic, and environmental challenges.

Ekleyen: Derya Kaya
(15.04.2011)


Toplantı: Skoll World Forum 30 Mart'ta Başlıyor

Tür: Toplantı

Link: http://www.skollworldforum.org

Etiket: Sosyal girişim, Sosyal girişimcilik, Toplantı,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Skoll Forumu her yıl dünyanın önde gelen sosyal girişimcilerini biraraya getiriyor, bilgi ve tecrübe paylaşımıyla sosyal girişimciliğin dünyann önde gelen sorunlarını çözme potansiyelini artırıyor. Son derece üst düzey olan toplantıya bu yıl Jeff Skoll ve Desmond Tutu gibi liderler katılıyor. 30 Mart'ta başlayan forum, 1 Nisan günü sona eriyor. Toplantıdan videolar ve detaylı bilgiye websitesinden ulaşılabilmektedir.

Ekleyen: Derya Kaya
(30.03.2011)


Eğitim: Genç Business Platformu

Tür: Eğitim

Link: http://www.gencbusiness.com

Etiket: genç, business, platform, işsizlik, istihdam, ekonomi, eğitim, deneyim, kalifiye, ferrari, kariyer, oranlar, iş adamları, iş, iş kadınları, holding,

İlgili Konular: Gençlik, İstihdam, Kalkınma

Eğitimi ve Deneyimi Birleştiren Platform, Genç Business Platformuyla Ferrari sürme keyfinde bir kariyere büyük bir adım atarak işsizlikten ziyade daha iyi bir yaşamın endişesini taşıyın

Ekleyen: Muhittin İşler
(22.03.2011)


Eğitim: SOGLA Konferans 2011

Tür: Eğitim

Link: http://www.sogla.org

Etiket: Sosyal girişim,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

SOGLA Sosyal Girişimcilik Konferansı 2011 Dünya sadece filmlerde mi kurtarılır? Tarih: 16 – 17 Nisan 2011 Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Garanti Kültür Merkezi "Toplum için FARK yarat!’’ sloganıyla yola çıkan SOGLA – Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi, ikinci Sosyal Girişimcilik Konferansı’nı Garanti Bankası ana sponsorluğunda 16 – 17 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştiriyor. Sosyal girişimcilik alanında önde gelen sivil toplum liderleri, genç sosyal girişimciler, fikir öncüleri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek konferans, Türkiye’de sosyal girişimcilik konusunu ele alan, gençlere yönelik en geniş katılımlı konferans olma özelliğini taşıyor. Konferansa başvuranlar arasından seçilecek 500’ün üzerinde üniversite öğrencisi ve profesyonel, 16 Nisan’da yapılacak konuşmaları dinleme fırsatını elde edecek. Katılımcılar arasından seçilecek en güçlü 100 başvurunun sahipleri, 17 Nisan’daki sosyal girişimcilik atölyelerine katılmaya hak kazanacak. Detaylı bilgi ve başvuru için www.sogla.org Son Başvuru: 1 Nisan 2011 Cuma. Erken başvurular değerlendirmelerde öncelikli olacaktır. Katılımcılara ‘’Sosyal Girişimciliğin Temelleri Sertifikası’’ verilecektir. Başvurular için: www.sogla.org Sorularınız için: konferans@sogla.org

Ekleyen: Ece Manavoglu
(16.03.2011)


İngiltere'de 2 Haftalık Burslu Eğitim Programı/Son Başvuru 28 Şubat

Tür: Eğitim

Link: http://www.adrfellowship.org

Etiket: Eğitim, Burs, Sosyal girişimci,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

The AdR fellowship aims to develop a network of entrepreneurs and others with a demonstrated interest in social change and cross-cultural dialogue. It is an endeavor to create a new brand for dialogue and social entrepreneurship that allows for sustainable business models to have far reaching impact. In a multi-layered approach, the program blends three educational components: action-driven social entrepreneurship program, exposure to state-of-the-art scholarship and cross-cultural dialogue. Edmond de Rothschild (EdR) foundations work with key partners to support individuals and organizations committed to social change. Through a two-week fellowship program followed by four days of intensive coaching and ongoing support, the EdR foundations help these change makers further develop their skills and organizations. We are committed to offer ongoing support to social entrepreneurs and those involved in non-profit sector through this innovative program. As the fellowship is in its early years, we currently focus on individuals and organizations from Muslim and Jewish communities in the USA, UK and France. However, the program is open to everyone working for social change*.

Ekleyen: Derya Kaya
(25.02.2011)


ABİGEM Uygulamalı Girişimcilik Programı

Tür: Fon imkanı

Link: http://www.abigemdm.com.tr/

Etiket: Fon, Girişimcilik,

İlgili Konular: Girişimcilik

Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerinde, katılımcılara toplam 72 saat eğitim veriliyor. Programı tamamlayan yeni girişimciler işletmelerini kurdukları taktirde yapılan harcamaları belgelemek koşuluyla KOSGEB’in yeni girişimci desteği için başvuruda bulunuyorlar. Bu girişimcilere uygulama sırasında iki seçenek sunuluyor: İlk seçenekte, KOSGEB’in düzenlemiş olduğu kurula iş planlarını sunup, kurulu geçen girişimci adayları; 27 bin TL geri ödemesiz destek alabiliyorlar. Bunun dışında, istedikleri taktirde ayrıca 70 bin TL faizsiz kredi desteği de kullanabiliyorlar. İkinci seçenek tercih edildiği taktirde, banka teminat mektubu alınması gerekiyor ve iki yıl ödemesiz dönemden sonra 3 ay x 8 taksitte geri ödemeli destek sağlanabiliyor. Doğu Marmara ABİGEM tarafından organize edilen Uygulamaları Eğitim eğitim programları kapsamında yeni girişimcilere sunulan 72 saatlik eğitimin ardından, 2010 yılının ikinci yarısında Kocaeli’nde 72, Sakarya’da 48, Düzce’de ise 20 girişimci adayı işlerini kurmak için harekete geçti. Girişimci adayları bu program kapsamında aldıkları eğitimin ardından hedefledikleri projelerini gerçekleştirebilmek için KOSGEB tarafından sağlanan kredi ve hibe desteğini almaya hak kazandılar.

Ekleyen: Derya Kaya
(17.02.2011)


Haber: Eğitim Projesine Ödül - Escuela Nueva

Tür: Haber

Link: http://www.skollfoundation.org/vicky-colbert-wins-kravis-prize-in-leadership-for-achievements-at-escuela-nueva-foundation/#more-4326

Etiket:

İlgili Konular: Gençlik

Vicky Colbert, Escuela Nueva (İspanyolca yeni okul) projesiyle kar amacı gütmeyen sektördeki başarılarından ötürü 6. Henry R. Kravis Liderlik ödülünü kazanmıştır. Escuela Nueva dünya çapında düşük gelirli okullarda eğitim kalitesini arttırmayı amaçlayan bir girişimdir. 1975 yılındaki kuruluşundan bu yana Latin Amerika’da 5 milyon çocuğa ulaşmış, Afrika ve Asya’da eğitim modellerini etkilemiştir. Escuela Nueva eğitim modelinde öğrencilerin merkezde olduğu, öğretmenlerin katılımcı, aktif ve işbirliğine dayalı eğitime yardımcı olduğu bir yaklaşım temel alınmıştır.

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(09.02.2011)


Miami’de Sosyal Girişim Konferansı

Tür: Toplantı

Link: http://www.connectionmiami.com

Etiket:

İlgili Konular: Girişimcilik

4-6 Nisan arasında Miami’de “Social Venture Capital/Social Enterprise Conference” konferansı düzenlenecektir. Latin Amerika, Karayipler ve Florida eyaletinden yüzlerce sosyal girişim liderinin ve kuruluşunun katılacağı konferansın amaçları arasında yatırım yoluyla kadınları güçlendirmek, sosyal girişimcilik inşa etmek ve finansal etki gibi konular yer almaktadır.

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(09.02.2011)


Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri sahiplerini buldu

Tür: Haber

Link: http://www.ntvmsnbc.com/id/25179064/

Etiket: ödül bilgi genç sosyal girişimcilik,

İlgili Konular: Gençlik, Girişimcilik

Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri sahiplerini buldu. 3 Şubat 2010 tarihinde Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecede Alper Yaştekin’in Tercih dönemi , Ayşegül Güzel’in Zaman Bankası, Burak Özcan’ın Bi’soluk Kafe, Ceren Öztulca’nın Eko-Yunus, H. Süleyman Köse’nin Hafif Tuğla, İ. Duygu Akalp’in Hayatımın Lideriyim, Mustafa Dalcı’nın Erişilebilir Web, Nevra Atıcı’nın Çocuklardaki Dikkat Sorunu İçin Masatenisinden Yararlanma, Selçuk Var’ın cur-cuna Tiyatro grubu ve Yunus Beçit’in Fikir Toplama Kampı fikirleri ödüllendirilmiştir. Her sene seçilecek on genç sosyal girişimci, liderlik vasıflarının geliştirilmesi ve topluma sağladıkları faydanın sürdürülebilmesi için mentor desteği alacak, özenle hazırlanmış eğitim programlarına katılacak ve eğitim sürecinin sonunda bir ödül töreni ile onurlandırılacaktır.

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(09.02.2011)


Uluslararası Gençlik Vakfı Genç Sosyal Girişimciler Arıyor

Tür: Diğer

Link: http://www.youthactionnet.org/index.php?fuse=additionalcontent

Etiket: burs genç gençlik,

İlgili Konular: Eğitim

10. yılını kutlayan YouthActionNet, küresel burs programı için kendi toplumları için yaratıcı projeler geliştirecek 18-29 yaş arası 20 sosyal girişimci arıyor. Son başvuru tarihi 11 Mart 2011: ayrıntılı bilgi için: http://www.youthactionnet.org/index.php?fuse=additionalcontent

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(09.02.2011)


MÜNBİT Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması Düzenliyor

Tür: Diğer

Link: http://www.munbit.org/ssp.html

Etiket: Sosyal sorumluluk, proje, yarışma,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Müteşebbis Üniversiteliler Bilgi İletişim Topluluğu (MÜNBİT) “Sen de Düşün” konulu sosyal sorumluluk proje yarışması düzenliyor. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılabileceği yarışmada katılımcılardan yaratıcı, farklı ve girişimci sosyal sorumluluk projeleri beklemektedir. Proje raporlarının son gönderim tarihi 14 Şubat’tır.

Ekleyen: Derya Kaya
(08.02.2011)


Harvard’da Sosyal Girişim Konferansı

Tür: Toplantı

Link: http://www.socialenterpriseconference.org

Etiket: Sosyal girişim, Sosyal girişimcilik,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

Harvard Business School ve Harvard Kennedy School öğrencileri tarafından 12.si hazırlanan Sosyal Girişim Konferansı 5-6 Mart 2011’de gerçekleştirilecek. 2011 teması değişimin bireysel düzeyde nasıl yaşanacağıyla ilgili olacak. Konferans sosyal girişim konusunda fikir alışverişi ve diyalog platformu oluşturacaktır.

Ekleyen: Derya Kaya
(08.02.2011)


Açık Radyo’da Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik programı

Tür: Haber

Link: http://www.acikradyo.com.tr

Etiket:

İlgili Konular: İletişim, Medya, Sosyal Girişim

94.9 fm’de yayın yapan Açık Radyo’da Hülya Denizalp ve Hatice Caner iki haftada bir çarşamba günleri 16:30-17:00 arası “Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik” programı yapmaktadır. Programın önümüzdeki yayını 9 Şubat’ta gerçekleştirilecektir.

Ekleyen: Tuğçe Demir
(07.02.2011)


Sosyal Girişim Dünya Forumu Güney Afrika’da Gerçekleştirilecek

Tür: Toplantı

Link: http://www.sewf2011.com/index.html

Etiket:

İlgili Konular: Kalkınma, Sosyal Girişim

2011 teması “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Katalizör Olarak Sosyal Girişimler” olan forum 5-7 Nisan arasında Johannesburg’da gerçekleştirilecek. Uluslararası nitelikteki konferans, sosyal girişim hareketinin ve Afrika’daki sosyal ekonominin gelişmesi , öğrenme, paylaşma, sorunları çözme vb. için bir platform oluşturacak.

Ekleyen: Tuğçe Demir
(07.02.2011)


Buğday Derneği ve Adım Adım oluşumu Runtalya koşusunda TaTuTa yararına koşacak veya yürüyecek gönüllüler arıyor.

Tür: Haber

Link: http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=4330

Etiket:

İlgili Konular: Çevre&Ekoloji

Koşucu adayının bu koşuda yer alması ve bu proje için katkı sağlaması için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir. Koşuya Katılım: Koşucu, ilk olarak http://www.runtalya.com.tr/kayit.html linkinden Runtalya Koşusuna kayıt olmadır. Kayıt bedeli 40.-TL dir. Hesap bilgileri ve detaylar linkte mevcuttur. Koşucunun, 5 Mart sabahı kayıt evraklarını Migros AVM’den teslim alması gerekmektedir. 6 Mart sabahı farklı saatlerde farklı koşular olacaktır. İstediğinize katılabilirsiniz.

Ekleyen: Tuğçe Demir
(07.02.2011)


Sosyal Girişimciler Davos’ta buluştu

Tür: Diğer

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Sosyal Girişim, Uluslararası İlişkiler

25-30 Ocak 2011 tarihleri arasında “Yeni gerçek için ortak normlar" temasıyla düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dünyanın her yerinden gelen 25 sosyal girişimci buluştu. Forum süresince dünya liderleriyle etkileşime geçen sosyal girişimci liderler, kendi kuruluşlarını ve amaçlarını anlattılar; yenilikçi fikirleriyle oturumlara ve birçok faaliyete katıldılar.

Ekleyen: Tuğçe Demir
(07.02.2011)


SOGLA 2. Sosyal Girişimcilik Atölyesi

Tür: Diğer

Link: http://www.sogla.org/index.php/tr/etkinlikler/atolye

Etiket: Çevre, Sosyal girişim, Sosyal girişimci, atölye,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

SOGLA – Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi, sosyal girişimciliği gençler arasında yaymayı ve bu alanda Türkiye’nin öncü genç liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan ve 2009 yılında Dünya Bankası tarafından Türkiye’nin Yaratıcı Kalkınma Fikirlerinden biri seçilen genç odaklı bir sosyal girişimdir. SOGLA, hem sosyal girişimciliği tanımlama ve sosyal girişimci lider geliştirme amacı hem de kişisel gelişim ve profesyonel koçluk yöntemleri ile toplumsal dönüşüm sağlayacak sürdürülebilir sistemleri geliştirme vizyonu ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmektedir. “Toplum için fark yarat!” sloganıyla yola çıkan SOGLA, gençler arasında sosyal girişimciliği yayma ve Türkiye’nin genç sosyal girişimci liderlerini yetiştirme misyonuna çevre konulu 2. Sosyal Girişimcilik Atölyesi ile devam ediyor. SOGLA; sosyal girişimcilik kavramını öğrenip Türkiye’de çevre alanında çalışan sosyal girişimcilerin hikâyelerini kendilerinden dinlemek isteyen, ardından yapılacak atölye çalışmalarında kendi sosyal girişim fikirlerini oluşturma şansına sahip olacak üniversite öğrencilerini 26 Şubat 2011'de İstanbul Teknik Üniversitesi'ne davet ediyor.

Ekleyen: tuğba demiröz
(04.02.2011)


BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ilk sahipleriyle buluşuyor!

Tür: Toplantı

Link: http://www.bilgiggo.org

Etiket: Girişimcilik, sosyal girişimcilik, ödül,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

26 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’ndeki lansmanın ardından Türkiye’nin farklı yerlerinden çağrımıza yanıt veren gençler arasından iki ayrı seçici kurul kararıyla belirlenen ilk on genç sosyal girişimci 3 Şubat 2010 Perşembe akşamı saat 19.00’da Pera Müzesi’nde ödüllerini alacak. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi ile hedef Türkiye’deki genç sosyal girişimcilere ulaşmak, ihtiyaç duydukları konularda onlara eğitim fırsatı sunabilmek, onları ödüllendirmek ve gençlerin kendilerini ve fikirlerini tanıtmalarına yardımcı olmaktı. 2010 yılı için bu hedeflere ulaşıldı ve ilk mezunlar veriliyor. Projenin henüz ilk yılında karşılaşılan ilgi, bu sosyal sorumluluk projesinin sürdürülebilir olması için elimizden gelen tüm gayreti ve kaynağı seferber etmemiz gerektiğine işaret ediyor. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’nin ilk törenine katılmak için 0212 444 0 428 adresine katılımınız bildirmeniz gerekmektedir.

Ekleyen: Derya Kaya
(26.01.2011)


Vikipedi'de sosyal girişim başlığı oluşturduk

Tür: Diğer

Link: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_giri%C5%9Fim

Etiket: Sosyal girişim, Sosyal girişimcilik,

İlgili Konular: Girişimcilik

Vikipedi'de bir sosyal girişim başlığı oluşturduk. Dilerseniz yukarıdaki linki ziyaret ederek katkıda bulunabilirsiniz.

Ekleyen: Derya Kaya
(26.01.2011)


10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı'nın 2. yıl başvuruları başladı

Tür: Diğer

Link: http://10000kadin.org/content.php?q=turkiye-programi

Etiket: Kadın, Girişimcilik,

İlgili Konular: Girişimcilik, Kadın, KOBİ

10.000 Kadın projesinin Türkiye programı, Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs Vakfı işbirliği ile 2009 yılında hayata geçmiştir. 3 yıl sürecek projenin temel hedefi, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ivme kazandıracak küresel girişimciler olma potansiyeline sahip ancak yeterli imkanlardan yoksun 340 kadına girişimcilik ve işletme eğitimleri vermektir.

Ekleyen: Derya Kaya
(24.01.2011)


Eğitim: EYLEM 3.1.1 GENÇLİK PROJESİ

Tür: Eğitim

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Engelliler

PROJE TÜRK KIZILAYI İZMİR ŞUBESİ'NİN GÖNÜLLÜLERİ TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ OLUP; GÜNEY EGE BÖLGE AFET YÖNETİMİ MERKEZİNDE 8 GÜN AFET KOŞULLARI SAĞLANARAK KONAKLAMALI GERÇEKLEŞECEKTİR. AMAÇ, EĞİTİM KONSUNDA DESTEK VERDİĞİ TR 12–240–290-R2 NO'LU"AFET ENGEL TANIMAZ" PROJESİ İLE BÖLGESEL OLARAK EDİNİLEN TECRÜBELERİ ULUSLARARASI BİR ZEMİNDE PAYLAŞMAK VE ENGELLİLERİN AFET DURUMUNDA DAHA FAZLA RİSK ALTINDA OLDUĞU KONUSUNDA ULUSLARARASI BİR FARKINDALIK YARATMAKTIR. BU HEDEFİ GERÇEKLEŞTİRMEK AMACIYLA, YURTDIŞI VE YURTİÇİNDEKİ GÖRME ENGELLİ GENÇLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ; AFETLER VE ENGELLİLİK ALANINDA YAPILACAK EĞİTİMLERDE ORTAK BİR YÖNTEM/TERMİNOLOJİ GELİŞTİRMEK, DÖKÜMANLARI İNGİLİZCE BRAİLLE ALFABESİNE ÇEVİRMEK VE KABARTMA BİR AFET TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ YAYIMLAMAK İSTENMEKTEDİR. KATILACAK ÜLKELER; ALMANYA, HIRVATİSTAN dan katılımcı gerekmektedir. PROJE,2 GÖRME ENGELLİ 2 REFAKATÇİ VE 1 LİDER OLMAK ÜZERE 5'ER KİŞİLİK GRUP; EV SAHİBİ ÜLKE OLAN TÜRKİYE'DEN 5'İ GÖRME ENGELLİ 5 REFAKATÇİ VE 5 PSİKOLOJİ ÖĞRENCİSİ KOLAYLAŞTIRICI GENÇ İLE TOPLAM 40 KİŞİLİK BİR GRUPLA GERÇEKLEŞECEKTİR. PROJEDE ÖĞRENİMİN KALICI OLMASI İÇİN 8 GÜN BOYUNCA YÖNTEM OLARAK YARATICI DRAMA VE GRUP ÇALIŞMALARI KULLANILACAKTIR. BU YÖNTEM İLE AFET TANIMLARININ YAPILMASI, TERİMLERİN BELİRLENMESİ, AFET BİLİNCİNİN KAZANDIRILMASI, AFET ÖNCESİ SIRASI VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKLİ DAVRANIŞLARIN NELER OLMASI GEREKTİĞİ VE YAŞADIKLARI YERDE EŞYALARINI NASIL DÜZENLEMELERİ GEREKTİĞİ ÖĞRETİLECEKTİR. AYRICA ALANINDA UZMAN KİŞİLERDEN AFETLERDE; —PSİKOSOSYAL HİZMETLER, — BARINMA —LOJİSTİK, —ÜREME SAĞLIĞI EĞİTİMLERİ ALINACAK; —AFET YÖNETİM VE MÜDEHALE DEPOSU —İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI — ENGELLİLER MERKEZİ ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK. ALT HEDEF OLARAK; —PUL KONUSUNDA SEMİNER —PUL SERGİSİ VE DEĞİŞİM —ÜLKE PULLARININ DEĞİŞİMİ —KÜLTÜR GECELERLERİYLE PAYLAŞIM VE ÜLKELER ARASI DOSTLUKLAR KURULACAKTIR. SOSYAL FAALİYET OLARAK; —DOĞA YÜRÜYÜŞÜ —AT ÇİFTLİĞİ ZİYARETİ —EFES ANTİK KENTİ GEZİSİ VE GÖRMEYENLER BÖLÜMÜ ZİYARET EDİLECEKTİR.

Ekleyen: GÖKHAN GÜNPAY
(19.01.2011)


Yılın Sosyal Girişimcisi Yarışması

Tür: Haber

Link: http://www.schwabfoundseoy.org/en/competitions/active_competitions

Etiket: yarışma,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Schwab Foundation for Social Entrepreneurship''in başlattığı yarışma tüm dünyada sosyal girişimci adayları keşfetmek üzerinedir. Projeler yenilik, sürdürülebilirlik, doğrudan sosyal etki, tekrar edilebilirlik ve kapsam bakımından değerlendirilecektir. Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır.

Ekleyen: Tuğçe Demir
(19.01.2011)


TÜMİKOM;TBMM Performans Raporu AÇIKLANDI

Tür: Haber

Link: http://www.tumikom.org

Etiket: tumikom,

İlgili Konular: Savunuculuk

Sevgili Arkadaşlar, Milletvekilleri ve seçilmişleri izleme komiteleri /derneği (TÜMİKOM) tarafından TBMM’nin her yasama yılı sonrasında yayınlanan ve Türkiye demokrasisinde demokratik bir gelenek yaratan “TBMM, Parti Grupları ve Milletvekillerini İzleme ve Performans Raporları” 14. 01. 2011 tarihinde Ankara’da Eğitim-Sen Genel Merkezi’ toplantı salonunda kamuoyuna açıklandı. Basın Açıklaması; TÜMİKOM Genel Koordinatörü Mustafa DURNA, TÜMİKOM’un Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Cennet KOÇAN, Dernek Kurucularından Gülşah OKAN DURNA(İstanbul), Cemile ÖZEKER(Edirne), Necip ÇAPRAZ(Hakkari), Sakin USLU(Yozgat), Ramazan ÇAĞLIYAN(Bartın) il temsilcisi arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşti. TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yıllını kapsayan, “6. TBMM, Parti Grupları ve Milletvekillerini İzleme ve Performans Raporu”; TBMM, Parti grupları ve milletvekillerinin bir yasama yılı içinde yaptıkları yasama ve denetim faaliyetlerini, Milletvekillerinin genel kurul etkinliklerini, genel kurul ve komisyon devamsızlıklarını, Yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekillerini ve haklarında açılan davalarda iddia edilen suçlamaları konu aldı. Ocak ayı sonu itibari ile TÜMİKOM temsilcilerinin olduğu önceden de yerel raporu açıklanan 25 ilde, milletvekillerinin yerel raporları sivil toplum örgütlerinin de katılacağı toplantılarla kamuoyuna açıklanacaktır. RAPOR AYRINTILARINA ULAŞMAK İÇİN www.tumikom.org SİTESMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ Saygı ile arz ederiz… TÜMİKOM -- Mustafa DURNA TÜMİKOM(Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri/Derneği) Serasker Cad. Emek Apt. 41/5 34714 Kadıköy/İstanbul-TÜRKİYE Tel :0216- 450 2232 GSM: 0542 256 44 26 Fax: 0216 418 52 08

Ekleyen: Mustafa DURNA
(18.01.2011)


Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi Ulusal Koordinasyon Toplantısı

Tür: Toplantı

Link: http://www.bilgitoplumu.net

Etiket: BİLİŞİM,

İlgili Konular: İnternet ve Teknoloji

Türkiye'de sayısal uçurumun kapatılması hedefi ile 81 ilde “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak" Projesi uygulanmakta. Proje kapsamında oluşturulan www.bilgitoplumu.net adlı web portalı içerisinde yer alan online eğitim modülleri aracılığıyla çeşitli konularda eğitim imkanları sunulmakta,Projenin “1. aşama final ve proje gelecek stratejisini ve vizyonunu belirlemek” üzere 19 Ocak 2011 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile Ankara’da Ulusal Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirilecektir. Toplantıya Deeneğimizden 1 Bilişim Elçisi, 4 BBBÖ Eğitmenİ, 1CİSCO Eğitmeni katılacaktır.

Ekleyen: TUBA ERGÜLER
(18.01.2011)


GLD Geleceğin Liderleri

Tür: Eğitim

Link: http://www.facebook.com/?ref=home#!/group.php?gid=116193841735564

Etiket: gençlik, lider, liderlik, gelecek, kariyer,

İlgili Konular: Gençlik

Can Çirişoğlu Danışmanlık ile CC Akademi KSS kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Başarılı, yurtsever insanları biraraya getiren Geleceğin Liderleri grubumuzun üyeleri açıklık, şeffaflık ve dürüstlükten yana, laik cumhuriyete bağlı, Atatürkçü, bayrağını ve ülkesini seven, özgürlükçü, ilerici, eşitlikten yana, hukukun üstünlüğüne inanan, demokrasiyi yaşam tarzı bilen, paylaşarak kendisini ve çevresindekileri sürekli geliştiren, toplum yararına iş üreten bireylerdir. Hedefimiz; ülkemizin geleceğini kurgulayacak her kesimden gençlerin okul hayatından hayat okuluna geçerken donanımlı olmalarını sağlamaktır. Hedef kitlemiz 16-30 yaş grubu gençlerdir.

Ekleyen: Can Çirişoğlu
(18.01.2011)


BATMAN VE YOKSULLUK

Tür: Toplantı

Link:

Etiket:

İlgili Konular: Yoksulluk

Ekleyen: Ömer Faruk AKYÜZ
(15.01.2011)


Bolu’da uygulamalı sosyal girişim eğitimi başladı!

Tür: Eğitim

Link: http://hulyadenizalp.wordpress.com/2010/11/15/boluda-uygulamali-sosyal-girisim-egitimi-basladi/

Etiket: Sosyal girişim, Sosyal girişimci, Eğitim,

İlgili Konular: Girişimcilik, Sosyal Girişim

10-11-12 Kasım 2010 tarihleri arasında Bolu Valiliği ve British Council’in ortaklaşa düzenledikleri Sosyal Girişim Eğitimi gerçekleşti.

Ekleyen: Derya Kaya
(12.01.2011)


CORDES FELLOWSHIPS: Sosyal Girişimciler için Burs Programı

Tür: Diğer

Link: http://ht.ly/3BuAd

Etiket: Sosyal girişim, Sosyal girişimci, Burs, Eğitim,

İlgili Konular: Kalkınma, Sosyal Girişim, Yoksulluk

Cordes Fellowships yoksulluğun azaltılması konusunda çalışan veya ekonomik adaletin sağlanmasına yönelik işletmeler kuran sosyal girişimcilere ve sivil toplum liderlerine yönelik bir burs programı uygulamaktadır.

Ekleyen: Derya Kaya
(11.01.2011)


2011 Skoll Sosyal Girişimcilik Forumu'na Başvurular başladı!

Tür: Toplantı

Link: http://www.skollworldforum.org

Etiket: skoll konferans sosyal girişimci,

İlgili Konular: Sosyal Girişim

Skoll Forumu her yıl dünyanın önde gelen sosyal girişimcilerini biraraya getiriyor, bilgi ve tecrübe paylaşımıyla sosyal girişimciliğin dünyann önde gelen sorunlarını çözme potansiyelini artırıyor. Son derece üst düzey olan toplantıya bu yıl Jeff Skoll ve Desmond Tutu gibi liderler katılıor.

Ekleyen: Zeynep Meydanoglu
(07.01.2011)


Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü

Tür: Fon imkanı

Link: http://www.garantikadingirisimci.com

Etiket:

İlgili Konular:

Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı, 2007 yılından bu yana Türkiye ekonomisinde aktif olarak yer alması gerektiğine inandığı kadın girişimcileri, “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasıyla destekliyor. Amacı; ülkemizdeki kadınların ticari ve sosyal "girişimci ruhunu" ortaya çıkartarak, Türkiye'deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi için katkıda bulunmak. Ekonomist Dergisi’nin işbirliği ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ’nin katkılarıyla gerçekleştirilen “Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nda, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’nin yanı sıra, Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi de ödüllendirilmektedir.

Ekleyen: Derya Kaya
(24.12.2010)


  • Facebook
  • Twitter