Mikro Kredi

TÜRKİYE İSRAFI ÖNLEME VAKFI 
Program: Türkiye Grameen Mikrokredi Programı
Web sitesi: http://www.israf.org/
Faaliyet gösterdiği il/bölge: Mikro kredi şubelerinin bulunduğu iller:
2009’in sonunda, TGMP Türkiye genelinde faaliyet gösteren 55 şubeye sahip oldu. Bu şubeler Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Denizli, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta Kayseri, Kahramanmaraş, Kırşehir, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat ve Zonguldak’ta faaliyet göstermektedirler. Yakın bir zamanda, TGMP faaliyetlerini Artvin, Hakkari, Muş, Trabzon, Konya, Kırıkkale, İzmir, Uşak, Şırnak, Mersin, Aksaray, Iğdır, Antalya, Kütahya, Bolu ve Giresun’da da başlatmayı planlamaktadır.
Kimler faydalanabiliyor?: TGMP’nin hedef kitlesi Türkiye’de yoksulluk sınırının altında yaşayan kadın nüfusudur. Program, aynı köy ya da aynı mahallede yaşayan beş kadından oluşmuş bir grup kurmayı gerekli kılar. Aynı zamanda Türkiye’nin kentsel alanlarında olduğu kadar kırsal alanlarındaki bireylere de hizmet sağlar.
Verilen kredinin kapsamı: Yoksulların krediden faydalanabilmesi için beş kadından oluşan bir grup kurmaları zorunludur. Diyarbakır Valiliği işbirliği ile Diyarbakır’da başlatılan yoksulun yoksulu kadınlara ortalama 500 milyon lira olarak verilmektedir. Verilen krediler 1 yıllık olup haftalık geri ödemelerle alınmaktadır. Verilen kredilerde kredi alanlardan %20 hizmet maliyeti alınmaktadır. Hizmet maliyetinin alınmasının iki sebebi; işletme maliyetinin karşılanması ve mikro kredi projesinin sürdürülebilirliğini sağlamaktır. 500 milyon kredi alan bir şahıs, 100 milyon hizmet maliyeti ile birlikte, tatiller hariç 46 hafta boyunca yaklaşık 13 milyon TL haftalık ödeme yapar. Alınan kredilerin tahsilatı görevli personel tarafından yoksulların evlerine kadar gidilerek yapılır.
Kredi çeşitleri:
Temel kredi: İlk krediler temel kredi olarak alınabilir. Temel kredi süresi 3 ay ile 3 yıl arasındadır. Üyelerin çoğunluğu bu krediyi bir yıllığına almayı tercih ederler. Üyeler aynı sistemde kalmak ve başarılı girişimci olmaları kaydıyla kredi limitlerini arttırabilirler. Üyeler aldıkları kredi tarihinden itibaren 6 ay sonra ödediği miktarı tekrar kredi olarak alabilirler.
Sözleşmeli kredi: Esasen bir kredi çeşidi olmayıp, kredi dönüşlerinde ortaya çıkabilecek muhtemel zorluklar düşünülerek oluşturulan bir alternatiftir.
Girişimci kredisi: Temel krediye ek olarak Mikro Girişimci adı altında farklı bir kredi çeşidi de uygulanır.
Mücadeleci vatandaş kredisi: Sokaklarda dilenerek geçinen veya sokaklarda yaşayan aşırı yoksul vatandaşlar için başlatılmıştır. Amaç bu insanları dilenmekten kurtarmaktır. Bu kredi de hizmet bedeli alınmamakta ve herhangi bir zaman dilimi talep edilmemektedir.
Mikrosera: Bu program, üyelere meyve ve sebze yetiştirmede kullanılabilecek küçük bir sera sistemini tanıtmaktadır. Üyeler Mikroseralarında meyve, sebze ve çiçek yetiştirebilirler.
Hayvancılık Kredisi: Daha önce sığır yetiştiriciliği konusunda deneyimi olan üyelere verilir
Kredi miktarı, sermaye birikimi merdiveni yaklaşımıyla her yıl artırılmaktadır.


MAYA 
Faaliyet gösterdiği il/bölge: İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir
Kimler faydalanabiliyor?: MAYA evinde, pazarda veya dükkanda küçük çaplı bir iş yapan ya da yapmak isteyen dar gelirli kadınlara işleri için borç para sağlamaktadır.
Verilen kredinin kapsamı: Maya'da iki tür kredi verilmektedir. Birinci yöntem kadınlar arasındaki dayanışmanın temel alındığı "Dayanışma Grupları"dır. Bu yöntemde kadınlar en az 3 kişilik gruplar halinde kredi almaktadırlar. Gruplarda her üyenin kendi borcuyla beraber diğer üyelerin borcundan da sorumludur. Grup kredilerinde ilk kredilerde miktar kişi başı 100-750 TL arasındadır. Geri ödemeler 4-8 ay vade ile ve aylık olarak yapılmaktadır. Maya'nın sürdürülebilirliğini sağlayacak, gerçekçi bir faiz oranı uygulanmaktadır. Dayanışma Grubu'nun her üyesi kredi almadan önce talep ettiği kredinin %10'unu grubun ortak tasarruf hesabına yatırmaktadır. Krediden yararlananlar istedikleri takdirde ve geri ödemelerinde bir gecikme yaşanmaması durumunda tekrar kredi alabilmektedirler. Tekrar kredilerde kredi miktarı %25'i bulan düzeyde artabilmektedir.
İkinci kredi verme yöntemi bireysel kredidir. Bu kredide kadınlar en az 2 kefille tek başlarına kredi alabilmektedirler. Miktarlar 100-2000TL arasında değişmektedir.
Maya'dan kredi kullanmakta olan kadınların acil ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi de sunulabilmektedir.
  • Facebook
  • Twitter
  • youtube